Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gasparovic a Schmitt
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Prezident Ivan Gašparovič a Pal Schmitt počas zasadnutia krajín V4. Foto: SITA/AP Photo/MTI
10. októbra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Prezidenti V4 sú za rozvoj jadrovej energetiky

„Hovorili sme o tom, že mierové využívanie atómovej energie je pre nás veľmi dôležité. Zatiaľ nemá žiadnu alternatívu, a preto sme veľmi závislí od jadrovej energie,“ povedal maďarský prezident Pál Schmitt po skončení rokovania prezidentov V4. Aj jeho kolegovia z Česka a Slovenska označili jadrovú energetiku za dôležitú tému stretnutia.

„Máme silný pocit, že by bolo absurdné najmä pre krajiny nášho typu, ktoré nemajú plyn a iné veľmi lukratívne energetické zdroje, aby sme sa programu jadrovej energetiky vzdávali,“ povedal český prezident Václav Klaus. Je podľa neho úplnou chybou, aby sa havária vo Fukušime interpretovala ako energetický problém, keď bola následkom prírodnej katastrofy.

Foto: SITA/AP Photo/MTI, Tamas Kovacs

Podľa slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča je atómová energia dôležitým zdrojom v regióne a má ďalšiu budúcnosť. „To, že dnes je sa hovorí o tom, že atómové elektrárne sú z hľadiska ekologického a bezpečnostného neprijateľné, je trochu prehnané,“ poznamenal. Uzatváranie jadrových elektrární je podľa Gašparoviča navyše veľmi nákladné. „Investovať peniaze do vedy a výskumu týchto elektrární má väčší význam, než ich vkladať do likvidácie elektrární,“ povedal.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.