Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ivan Gašparovič - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ivan Gašparovič (prezident SR) Foto: SITA/Nina Bednáriková
7. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Prezident žiada premiérku, aby zastavila unbundling v SPP

Odčleneniu spoločnosti eustream, a.s. od jej materskej firmy Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) treba podľa prezidenta Ivana Gašparoviča zabrániť. Prezident preto na stredajšom stretnutí požiadal premiérku Ivetu Radičovú, aby takúto transakciu za každú cenu zastavila. Vo štvrtok sa má totiž uskutočniť mimoriadne valné zhromaždenie SPP, na ktorom sa má podľa prezidenta rozhodovať o prevode majetku SPP vo výške vyše 1,8 mld. eur na spoločnosť eustream. „Po takomto prevode by Slovenská republika stratila kontrolu nad majetkom tranzitného plynovodu, ktorý by sa dostal výlučne pod kontrolu zahraničného akcionára,“ informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.

Minister hospodárstva Juraj Miškov však ubezpečil, že do nástupu novej vlády sa neuskutoční žiadne právoplatné zasadnutie valného zhromaždenia SPP, ani iného orgánu, ktorý by odsúhlasil akýkoľvek zmeny v majetku SPP. „Valné zhromaždenie SPP, ktoré zahraniční akcionári zvolali na štvrtok, 8. marca, bude kvôli neúčasti štátu neuznášaniaschopné a neprijme teda žiadne rozhodnutia,“ spresnil Miškov.

V pondelok pritom rezort hospodárstva SR informoval, že zahraniční akcionári SPP zvolali mimoriadne valné zhromaždenie aj napriek jeho nesúhlasu, o ktorom boli informovaní listom začiatkom februára. Ministerstvo hospodárstva proti tomu písomne protestovalo, čo však manažment podniku nevzal na vedomie. Vzhľadom na nefunkčnosť Fondu národného majetku, ktorý vystavuje poverenie na účasť na valnom zhromaždení, sa však podľa rezortu štát ako akcionár nebude môcť tohto valného zhromaždenia zúčastniť, čo bude automaticky viesť k jeho neuznášaniaschopnosti.

Pred parlamentnými voľbami sa na tomto valnom zhromaždení podľa ministerstva neuskutočnia žiadne zásadné rozhodnutia. Aj v prípade, ak by valné zhromaždenie SPP bolo uznášaniaschopné, rezort hospodárstva by nesúhlasil s prevodom aktív tranzitného plynovodu z SPP do dcérskej spoločnosti eustream tak, ako to už urobil dvakrát na sklonku minulého roka, a to z dôvodu neschválenia implementácie tretieho energetického balíčka Európskej únie Národnou radou SR.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.