Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Holjencik
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
J. Holjenčík a Andrej Kiska
25. mája 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Prezident vetoval novelu zákona o ÚRSO

Andrej Kiska využil svoju právomoc a vrátil Národnej rade novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach na opätovné prerokovanie. Hlave štátu prekáža, že príde o kompetenciu vymenúvať a odvolávať predsedu ÚRSO. Podľa Kisku sa nástupca Jozefa Holječíka vo funkcii predsedu úradu stane ešte viac závislým od kabinetu a politického tlaku. Prezidentovi vadí aj účasť ministerstva hospodárstva a životného prostredia v cenových konaniach.

Ak by novela regulačného zákona nadobudla účinnosť, podľa prezidenta to môže ohroziť nezávislosť ÚRSO a rozhodovanie o cenách energií. Kiska zároveň vyzval NR SR, aby pri opätovnom prerokovaní schválil zákon so zmenami, ktoré nebudú v rozpore s právom EÚ v oblasti cenovej regulácie.

„Opätovné zavedenie obligatórneho účastníctva ministerstiev v cenových konaniach je návratom do stavu, ktorý bol už v minulosti samotným zákonodarcom vyhodnotený ako nesúladný s právom EÚ,“ uviedol prezident vo texte vrátenia zákona,“ zdôvodnil prezident vrátenie zákona.

„Niet pochýb o tom, že plnú zodpovednosť za energetickú politiku v Slovenskej republike nesie vláda. Nemôže však konať na úkor skutočného vnútorného trhu, v rámci ktorého sa dbá o jeho otvorenie a spravodlivú hospodársku súťaž. Právomoc vlády vymenúvať a odvolávať predsedu úradu a účasť ministerstiev v cenovom konaní by však mohli viesť k oslabeniu týchto hodnôt, na ktorých spočíva vnútorný trh Európskej únie,“ dodal Kiska.

Premárnená príležitosť a schizofrénia

Poslanci schválili novelu regulačné zákona pred dvomi týždňami. Podľa prezidenta je jeho znenie z dielne MH SR premárnenou príležitosťou. Spôsob ako riešiť nedostatočnú reguláciu podľa neho nespočíva v znížení nezávislosti regulátora.

„Problémom je zle formulovaná stratégia, protichodné ciele, konflikty záujmov, netransparentné pravidlá a slabá kontrola regulovaných subjektov,“ povedal. To je podľa neho dôvod, prečo domácnosti aj firmy na Slovensku platia jedny z najvyšších poplatkov za distribúciu elektriny v EÚ.

„Regulačná politika trhu s elektrinou na Slovensku je v schizofrenickej pozícii,“ konštatuje prezident. „Na jednej strane spotrebitelia dotujú výrobu slnečnej a veternej elektriny s cieľom znížiť emisie skleníkových plynov. Na druhej strane dotujú ťažbu hnedého uhlia. Spaľovanie uhlia v elektrárni v Novákoch pritom ročne vyprodukuje porovnateľný objem emisií ako osobná automobilová doprava na Slovensku. Účet za tieto aktivity platia domácnosti a firmy vo vyšších koncových cenách elektriny, ktoré táto politika predražuje až o 15 percent,“ zdôraznil prezident Kiska.

Celý text vrátenia novely zákona o regulácii prezidentom nájdete na tomto odkaze.

Poslanci by o ňom mali opätovne hlasovať na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 13. júna.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.