Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Holjenčík - rozhovor - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík (URSO)
25. septembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Prezident šéfa ÚRSO neodvolá

Prezident Andrej Kiska nevyhovel žiadosti opozičných poslancov zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) na odvolanie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka. Podľa tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta tak hlava štátu môže urobiť iba na návrh vlády.

„Vymenovať a odvolať predsedu úradu je síce právomocou prezidenta SR, avšak viazanou na návrh vlády SR; bez neho nemôže prezident v tejto veci konať,“ skonštatoval pre náš portál šéf tlačového oddelenia Roman Krpelan.

Žiadosť o odvolanie zdôvodňovali liberáli z SaS tým, že predseda ÚRSO podľa nich nekonal pri výkone svojej funkcie nezávisle, teda tak, ako mu ukladá Zákon o regulácii, ale mal sa riadiť pokynmi predsedu Vlády SR Roberta Fica.

V tejto súvislosti poukázali liberáli na zníženie maximálnych cien plynu pre domácnosti, o ktorom rozhodol ÚRSO potom, ako ich avizoval premiér v rámci prvého sociálneho balíčku vlády. Za nesystémové považujú aj vratky za plyn, ktoré pôjdu zo štátneho rozpočtu. Zníženie trhovej ceny plynu mal totiž podľa nich zohľadniť ÚRSO v regulovanej cene pre odberateľov.

Regulačný úrad sa k obvineniam liberálov nevyjadruje. „ÚRSO je nezávislý od štátnej moci i od regulovaných subjektov a preto nevidíme dôvod, aby sme komentovali vyjadrenia alebo aktivity politikov,“ uviedol pre náš portál Miroslav Lupták, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Podmienku, podľa ktorej šéfa ÚRSO odvoláva aj vymenúva prezident na návrh vlády, ustanovuje zákon o regulácii v § 5 odstavec 1. Karol Galek z SaS pri podávaní návrhu hovoril o Hlave XXII: „Ktorá vláda by odvolávala svojho predsedu, ktorý koná podľa jej pokynov?“

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.