Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PREZIDENT: Novela zákona o tepelnej energetike spresní pojem konečný spotrebiteľ

Z dôvodu transpozície vybraných ustanovení eurosmernice o energetickej efektívnosti sa podľa rezortu hospodárstva definujú viaceré typy zdrojov tepla vrátane účinného centralizovaného zásobovania teplom (CZT). „Ako reakcia na podnety z praxe sa spresňujú podmienky na výkon funkcie zodpovedného zástupcu. V súvislosti s podporou účinného CZT sa stanovujú doplňujúce podmienky pri výstavbe sústavy tepelných zariadení.“

Z povinnosti prednostného pokrytia potreby tepla z existujúcich zdrojov na využívanie obnoviteľnej energie sú novelou zákona vyňaté nové budovy s maximálnou výpočtovou ročnou potrebou tepla 30 MWh. „Povinnosť inštalovať určené meradlá alebo pomerové rozdeľovače tepla u konečného spotrebiteľa sa z dôvodu implementácie eurosmernice o energetickej efektívnosti rozširuje aj na konečného spotrebiteľa tepla v budove s centrálnym zdrojom tepla. Obdobne to platí aj pre pravidlá rozpočítania nákladov na výrobu tepla. Z dôvodu optimalizácie dodávok tepla je potrebné koncepciu rozvoja obce v oblasti tepelnej energetiky pravidelne aktualizovať,“ dodalo MH SR.

Novela zákona tiež zakazuje akýkoľvek zásah osôb do tepelného zariadenia, verejného rozvodu alebo prípojky tepla. „Zásah je možné vykonať len so súhlasom prevádzkovateľa alebo dodávateľa tepla. Za nedodržanie zákazu bude osoba, ktorá poškodí alebo ovplyvní činnosť tepelného zariadenia, verejného rozvodu alebo prípojky tepla, povinná uhradiť náklady vzniknuté neoprávneným zásahom na základe ustanovení o zodpovednosti za škodu podľa Občianskeho zákonníka,“ píše sa v návrhu zákona.

Nové povinnosti pribudnú aj obciam. Tie budú musieť minimálne raz za päť rokov prerokovať v rámci obecného zastupiteľstva aktualizovanú koncepciu rozvoja obce v oblasti tepelnej energetiky, schválenú časť aktualizovanej koncepcie rozvoja obce v oblasti tepelnej energetiky budú musieť doplniť do územno-plánovacej dokumentácie obce postupom podľa stavebného zákona. „Ak koncepcia rozvoja obce v oblasti tepelnej energetiky nie je súčasťou záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie, je obec povinná vydať záväzné stanovisko o súlade navrhovanej výstavby sústavy tepelných zariadení s koncepciou rozvoja obce v oblasti tepelnej energetiky, na základe individuálneho posúdenia opodstatnenosti výstavby,“ uviedli predkladatelia v návrhu zákona.

Zároveň sa novelou ustanovila dolná hranica celkového inštalovaného tepelného výkonu sústavy tepelných zariadení, ktorú možno uskutočniť len na základe záväzného stanoviska obce. Pre výstavbu sústavy tepelných zariadení s celkovým výkonom do 100 kW nebude potrebné záväzné stanovisko obce.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.