Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Andrej Galica
11. decembra 2015 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Prezident nesúhlasí s exekučnou imunitou pre štátne teplárne

Prezident SR Andrej Kiska vrátil poslancom NR SR novelu zákona o tepelnej energetiky na opätovné prerokovanie. Cieľom právnej úpravy bolo získať absolútnu exekučnú imunitu pre teplárne v rukách štátu, ktorá sa má vzťahovať na nehnuteľný majetok, peňažné prostriedky, pohľadávky, finančné nástroje a iný majetok slúžiaci na výrobu a rozvod tepla. Nové znenie zákona, ktoré poslanci odhlasovali 25. novembra, by platilo aj pre prebiehajúce exekučné konania.

Kľúčovým podnetom na prijatie zákona v zrýchlenom legislatívnom konaní bol dlhoročný súdny spor medzi Bratislavskou teplárenskou a firmou Paroplyn Holdings Limited, ktorý sa dostal do štádia exekučného konania.

Podľa Kisku sa problematikou zaoberal Ústavný súd SR v roku 2011. Z jeho nálezu vyplýva, že exekučná imunita je ústavne neudržateľná, ak obmedzuje základné právo veriteľa štátu na súdnu ochranu do tej miery, že sa toto právo stáva iluzórnym pre faktickú nemožnosť ho reálne uplatniť.

Prekročenie ústavných limitov 

Čerstvo schválený rozsah exekučnej imunity podľa prezidenta jednoznačne prekračuje ústavné limity. „Zo záverov ústavného súdu vyplýva, že aj exekučná imunita štátu musí spĺňať požiadavku primeranosti,” uviedol Kiska. Právna úprava ochrany štátneho majetku podľa neho nesmie zájsť tak ďaleko, aby v praxi znemožňovala nútený výkon rozhodnutia súdu.

V tejto súvislosti Kiska pripomenul na ústavný princíp nediskriminácie. Schválená novela zákona o tepla sa totiž nevzťahuje na neštátne teplárne. V dôvodovej správe materiálu sa prijatie zákona vysvetľuje ohrozením výroby tepla a jeho rozvodu konečným odberateľom, vrátane domácností.

Ak by podľa hlavy štátu platil tento argument, neexistuje žiadny dôvod, aby sa exekučná imunita nevzťahovala v rovnakom rozsahu na všetky teplárne.

Pozadie súdneho sporu

Vlani v októbri sa po 14 rokoch skončil súdny spor medzi firmou Paroplyn Holdings Limited a Bratislavskou teplárenskou (BAT) v neprospech štátnej teplárne. Predmetom sporu bola zmluva ešte z roku 1999 o povinnom odbere objemu tepla z bratislavského paroplynu, ktorý od roku 2004 do jari 2014 patril do finančnej skupiny Penta Investments. Tá už síce medzičasom zdroj predala, pohľadávku voči štátnej teplárni si však nechala.

Po tom ako Najvyšší súd SR zamietol mimoriadne dovolania má BAT Pente zaplatiť minimálne 28,7 milióna eur. Podľa Penty sa vláda novelou zákona o teple snaží účelovo vstupovať do sporu dvoch obchodných spoločností.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.