Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynový kondenzačný kotol - SPP
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynový kondenzačný kotol -Foto:SPP
18. marca 2016 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Prevádzkujete kotolňu? Nezabúdajte na pravidelné kontroly

Každý zodpovedný prevádzkovateľ vykurovacieho systému si uvedomuje, aký dôležitý je pravidelný servis tepelných zariadení. Povinnosť kontroly kotlov, ktorých menovitý výkon je väčší než 20 kW, však u nás ukladá aj zákon. Najvhodnejší čas na prehliadku je po skončení vykurovacej sezóny. Zo skúsenosti teplárov sa servisom dokáže ušetriť až 25 % spotreby energie.

Základom je nepodceniť údržbu

Revízie a servis kotlov môžu u nás vykonávať iba certifikovaní odborníci. Pri kvalitnej starostlivosti a správnom nastavení zariadenia sa môže spotreba paliva stlačiť na minimálne hodnoty určené pre daný model. Ak sa naopak údržba dlhodobo zanedbáva, v prípade plynového kotla sa tvoria usadeniny na tepelnom výmenníku a jeho prevádzka je neekonomická.

Pokiaľ ide o interval povinnej kontroly, pohybuje sa od dvoch do pätnástich rokov v závislosti od výkonu kotla, typu paliva a kategórie budovy. Detailný prehľad nájdete v tabuľke na konci článku. V prípade kotla staršieho ako 15 rokov, je potrebné vykonať aj špeciálnu kontrolu podľa všeobecne záväzného právneho predpisu.

Ak si vlastník budovy či spoločenstvo vlastníkov bytov nesplní povinnosť a nevykoná pravidelnú kontrolu kotolne, môže dostať pokutu až do 1600 eur. Pri vzniku poistnej udalosti v dôsledku poruchy alebo požiaru kotla môže absencia dokladu o jeho revízii spôsobiť nevyplatenie poistného plnenia.

Ak kúrite tuhými palivami, kľúčová je tiež starostlivosť o komínové telesá. Platí to špeciálne pri rodinných domoch, ktorých majitelia servisné revízie často podceňujú a kde v dôsledku zanesených komínov dochádza k častým požiarom. Náhle vzplanutie zvyškov spalín môže za pár minút zničiť celý dom.

Systémy CZT vs. domové kotolne

Spotrebitelia pripojení do systémov centrálneho vykurovania sa kontroly starať nemusia. Zodpovednosť za údržbu zariadení a kompletný servis súvisiaci s dodávkou tepla nesie prevádzkovateľ CZT.

„Pri centrálnej dodávke tepla a teplej vody starosti s prevádzkou kotolne preberajú na seba dodávatelia. Dbajú o to, aby dodávka tepla bola bezpečná, bezporuchová a v súlade so všetkými predpismi. Prípadné ťažkosti či nebodaj pokuty sú na ich pleciach. Vybudovaním vlastnej kotolne sa ale vlastníci bytov a nebytových priestorov vzdávajú takýchto výhod a komfortu a musia počítať s povinnosťami, ktoré s bežnou prevádzkou kotolne súvisia,“ skonštatoval Miroslav Obšivaný, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).

Pracovník obsluhujúci domovú kotolňu musí mať na túto činnosť osvedčenie. S rastúcimi legislatívnymi povinnosťami nie je výnimkou, keď vlastníci budovy prenesú prevádzku vykurovacích zariadení na plecia odborníkov. Správu energetických zariadení dnes ponúkajú ako službu aj mnohí dodávatelia tepla.

„Ak si vlastník budovy rieši výrobu tepla sám, prostredníctvom plynovej kotolne, okrem správy vieme zabezpečiť aj technické opatrenia, ktorými dosiahne väčšia efektívnosť a spoľahlivosť,“ uviedol v rozhovore pre náš portál Ondrej Borguľa, člen predstavenstva STEFE.

Ako často musíte kontrolovať kotol?

Menovitý výkon kotla (kW)

Palivo

Interval pravidelnej kontroly (rok)

Rodinné domy a bytové domy

Iné budovy

Fosílne tuhé a tekuté palivo okrem zemného plynu

10

7

Od 20 do 30 vrátane

Zemný plyn

15

12

Biomasa, bioplyn

15

12

Fosílne tuhé a tekuté palivo okrem zemného plynu

4

4

Od 30 do 100 vrátane

Zemný plyn

6

6

Biomasa, bioplyn

6

6

Fosílne tuhé a tekuté palivo okrem zemného plynu

2

2

Od 100

Zemný plyn

3

3

Biomasa, bioplyn

2

2

Zdroj: Zákon č. 314/2012 Z. z. o pravidelnej kontrole vykurovacích sústav a klimatizačných systémov

© energia.sk

Ilustračné foto: SPP

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.