Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricka siet-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ A Guy With A Camera (licencia Creative Commons)
27. marca 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Prevádzkovatelia prenosových sústav chcú obmedziť toky energií v Európe

Podľa stredoeurópskych prevádzkovateľov prenosových sietí súvisia neplánované toky energie najmä s obnoviteľnými zdrojmi. Veterné elektrárne na severe Nemecka pri zvýšení výroby často spôsobujú nadmerné zaťaženie českej a ďalších sietí, keď energia putuje smerom do Rakúska.

Náhle toky energie ale nepodliehajú žiadnemu trhovému mechanizmu. Energetickí experti často upozorňujú, že Nemecko by malo ČR za prenos energie zo severu na juh platiť nemalé finančné čiastky. Preto prevádzkovatelia požadujú rozdelenie nemeckého a rakúskeho trhu za účelom samostatného riadenia neplánovaných energetických tokov, uviedol server Patria s odvolaním sa na Bloomberg.

Český prevádzkovateľ siete ČEPS sa v spolupráci s prevádzkovateľmi susedných prenosových sústav snaží dopredu identifikovať kritické situácie, kedy sústava býva nadmerne zaťažená. Pripustil tiež, že by v krajnej núdzi mohol inštalovať na hranici s Nemeckom transformátory na obmedzenie tokov energie. Takéto riešenie by ale stálo okolo dvoch miliárd českých korún.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.