Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň Fukušima - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Fukušima v Japonsku. Foto: TASR / AP Photo / Kyodo News.
25. októbra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Prevádzkovatelia jadrových zdrojov chcú viac bezpečnosti

Členovia WANO sa dohodli na nových kritériách jadrovej bezpečnosť. Počas 11. zhromaždenia (BGM) v čínskom Shenzhene prijali odporúčania, ktorými by sa mali riadiť prevádzkovatelia jadrových elektrární. Odporúčania sa dotýkajú predovšetkým týchto oblastí:

  • rozšírenie rozsahu činností WANO,
  • rozvoj celosvetovej integrovanej stratégie,
  • zvýšenie dôveryhodnosti WANO, vrátane významných zmien v rozhodovacom procese,
  • zlepšenie transparentnosti prevádzky jadrových zdrojov,
  • zlepšenie kvality produktov a služieb organizácie.

Odporúčania vychádzajú zo skúsenosti, ktorou sa stala nehoda v japonskej jadrovej elektrárni vo Fukušime. Odporúčania následne schválila Rada WANO, ktorá zasadla 23. októbra 2011.

Laurent Stricker, predseda WANO, uviedol: „Udalosti, ktoré sa udiali v jadrovej energetike, prinútili mnoho organizácii k prehodnoteniu ich zodpovedností, úloh a rozhodnutí. WANO nie je výnimkou, čoho dôkazom je schválenie jednotlivých opatrení. Naša asociácia sa posúva smerom vpred, aby bola schopná prevencie a vedela pomáhať zmierňovať následky.“

K  rečníkom patril aj generálny riaditeľ MAAE Jukija Amano, ktorý okrem iného  vysvetlil podrobnosti plánovaných zmien, ktoré WANO prijala ako reakciu na marcovú katastrofu vo Fukušime.

Organizácia WANO združuje prevádzkovateľov jadrových elektrární z celého sveta a pozostáva z koordinačného centra v Londýne a štyroch regionálnych centier – v Paríži, Tokiu, Atlante a v Moskve. Účelom organizácie je výmena skúseností z prevádzky jadrových elektrární, vzájomné preverovanie úrovne bezpečnosti prostredníctvom partnerských previerok a zvyšovanie bezpečnosti jednotlivých elektrární.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.