Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. marca 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Prevádzkovateľ solárnych elektrární SunEdison čelí bankrotu

Akcie SunEdison sa dnes prepadli o ďalších 45 % na rekordné minimum. K ich poklesu prispela aj správa listu The Wall Street Journal, že firmu vyšetruje americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) kvôli nadhodnoteným údajom o množstve peňažnej hotovosti. Komisia firmu podozrieva, že na jeseň investorom nepravdivo uviedla, že má v hotovostných rezervách viac než jednu miliardu dolárov, uviedol WSJ.

SunEdison v minulých rokoch viedol agresívnu stratégiu akvizícií, čo firmu zaťažilo dlhom takmer 12 miliárd dolárov. Firma tento rok už dvakrát odložila vydanie výročnej správy za minulý rok a tento mesiac uviedla, že vo svojich finančných údajoch našla nedostatky.

„Kvôli problémom s likviditou existuje značné riziko, že SunEdison čoskoro požiada o bankrotovú ochranu,“ uviedla dnes spoločnosť TerraForm Global, ktorá je samostatnou dcérskou firmou SunEdison s vlastnými akciami.

Akcie SunEdison za posledných 12 mesiacov stratili 95 % hodnoty a dnes prvýkrát od uvedenia na burzu v roku 1995 zostúpili pod jeden dolár. Trhová hodnota spoločnosti sa tým prepadla na zhruba 400 miliónov dolárov z 10 miliárd dolárov z júla 2015.

SunEdison smeruje k bankrotu aj napriek tomu, že je jednou z najviac dotovaných amerických firiem. Spoločnosť Good Jobs First vlani uviedla, že SunEdison spolu so svojimi dcérami dostal od roku 2000 na federálnych subvenciách a daňových kreditoch od daňových poplatníkov takmer 650 miliónov dolárov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.