Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. mája 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Prevádzkovateľ Fukušimy Tepco zaznamenal ročnú stratu vyše 7,5 mld. eur

Na porovnanie, za predchádzajúci finančný rok 2010/2011 predstavuje strata až 1,25 bilióna jenov. Aj keď strata za rok 2011/2012 bola nižšia než v roku predtým, analytici očakávali lepší výsledok. Predpokladali, že čistá strata dosiahne maximálne 692,6 miliardy jenov.

Za 4. štvrťrok minulého finančného roka, ktorý sa skončil 31. marca, evidovala spoločnosť čistú stratu 158,6 miliardy jenov oproti 1,39 biliónu jenov v rovnakom období finančného roka 2010/2011. Dôvodom vysokého rozdielu bola havária jadrovej elektrárne vo Fukušime, ktorú práve vo 4. kvartáli finančného roka 2010/2011 (11. marca) poškodilo ničivé zemetrasenie a následné vlny cunami. Celková strata spoločnosti v dôsledku prírodnej katastrofy sa tak spolu s predchádzajúcim finančným rokom zvýšila už na viac než 2 bilióny jenov.

Minulý týždeň japonská vláda schválila poskytnutie pomoci spoločnosti vo výške 1 bilióna jenov ako súčasť 10-ročného plánu reštrukturalizácie firmy, ktorej inak hrozil kolaps. Ten vláda nechcela pripustiť, keďže Tepco dodáva elektrickú energiu zhruba 45 miliónom obyvateľov. Výmenou za poskytnutú finančnú injekciu, s ktorou sa celková pomoc od štátu zvýšila už na 3,5 bilióna jenov, však štát získa nad firmou kontrolu.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.