Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň Fukušima - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Fukušima v Japonsku. Foto: TASR / AP Photo / Kyodo News.
9. decembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Prevádzkovateľ Fukušimy možno od štátu dostane finančnú pomoc

O tom, že by firma mohla zostať aj naďalej nezávislou, sa pochybuje už od marcového zemetrasenia a cunami, ktoré odštartovali najhoršiu jadrovú krízu na svete za posledných 25 rokov.

Spoločnosť TEPCO musia po havárii platiť obrovské kompenzácie a náklady na odstránenie škôd. Pred časom sa dokonca špekulovalo, že bude pre finančné problémy nútená vyhlásiť bankrot.

Konečná suma pomoci nie je jasná

Veľkosť pomoci zatiaľ nie je úplne jasná, médiá sa v sumách rozchádzajú. Podľa tlačovej agentúry Kjódó by celková pomoc pre firmu mohla v najbližších štyroch rokoch činiť tri bilióny jenov, z toho polovicu by mohli poskytnúť súkromní poskytovatelia úverov. Podľa denníka Mainiči vláda plánuje poskytnúť firme najmenej 13 miliárd USD, podnik by vraj mohol emitovať prioritné akcie, ktoré by od neho nakúpil štátny intervenčný fond. Akcionári ale budú musieť najprv súhlasiť s tým, že firma zvýši strop celkového počtu akcií. Najbližšie valné zhromaždenie, kde by sa o návrhu mohlo hlasovať však  bude až budúci rok v júni.

Firma sa teraz snaží urýchliť plán na zníženie výdavkov a predaja majetku, aby mohla pokryť rastúce náklady.V najbližších dňoch sa očakáva, že oznámi nové kroky, ktoré zahŕňajú navýšenie plánovaných výdavkových škrtov v najbližších desiatich rokoch o 100 miliárd až 2,64 bilióna jenov a predaj teplárne. TEPCO tiež usiluje o navýšenie cien elektriny a chce povolenie na obnovenie činnosti svojich ďalších jadrových reaktorov.

Japonský minister pomoc pre TEPCO popiera

Japonský minister obchodu Juki Edano však špekulácie o chystanej vládnej masívnej finančnej injekcii pre firmu TEPCO poprel. Zdôraznil, že spoločnosť vládu o finančnú pomoc nepožiadala, takže kabinet žiadnu podporu z verejných prostriedkov nepripravuje. V novembri však vláda poskytla firme 900 miliárd jenov, aby mohla platiť kompenzácie ľuďom postihnutým jadrovou haváriou.

Problémy pretrvávajú

Spoločnosť včera (8.12.2011) odvolala plán na vypúšťanie vody použitej na chladenie roztavených jadier troch reaktorov v elektrárni do mora. Plán predtým vyvolal veľké protesty rybárov. Voda síce po chladení reaktorov prešla dekontamináciou, stále v nej však zostáva určitá úroveň radiácie.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.