Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Prešov vyhral spor o poplatky za znečisťovanie ovzdušia domovými kotolňami

Všeobecné záväzné nariadenie (VZN) mesta Prešov, ktorým zaviedlo poplatok v priemernej výške 34 eur za rok na malý zdroj tepla, napadlo tamojšie spoločenstvo vlastníkov bytov. Prokurátor však konštatoval, že VZN je v súlade so zákonom. SZVT víta, že prokurátor potvrdil zákonnosť tohto nariadenia. „Oceňujeme najmä, že sa konečne objavujú mestá, ktoré sa neboja spraviť nepopulárne rozhodnutia v prospech ich obyvateľov,“ konštatoval v tejto súvislosti predseda predstavenstva SZVT Miroslav Obšivaný.

Rozhodnutie o zavedení a výške poplatku za znečisťovanie pre zdroje tepla do 300 kilowattov inštalovaného výkonu je totiž v zmysle platnej legislatívy na obciach a mestách. Mnohé mestá túto možnosť nevyužívajú, čím robia z pohľadu obyvateľov ekonomicky atraktívnejšie odpájať sa od ekologickejších veľkých zdrojov, ktoré navyše platia aj vyššie poplatky za znečisťovanie. Produkcia znečisťujúcich látok domových kotolní je v porovnaní so zdrojmi centrálneho zásobovania teplom (CZT), ktoré sú spravidla na kraji sídlisk, oveľa vyššia.

Obšívaný verí, že aj ďalšie mestá začnú postupne prehodnocovať svoju environmentálnu politiku v tejto oblasti. SZVT by chcel do budúcnosti na túto tému viesť rokovania so Združením miest a obcí Slovenska. Aj domové kotolne totiž prispievajú k postupnému zhoršovaniu ovzdušia v slovenských mestách a obciach.

Podľa najnovšieho návrhu uznesenia mesta Prešov by mali za vypúšťanie škodlivých látok do ovzdušia platiť všetky malé zdroje, vrátane bytových spoločenstiev, ktoré sa odpojili od CZT a zriadili si vlastné kotolne. „Malé zdroje nepodliehajú v porovnaní s veľkými prakticky žiadnej regulácii a ani nemusia spĺňať také prísne podmienky ako veľké zdroje,“ upozornil Obšívaný.

Slovenský zväz výrobcov tepla je záujmovým združením právnických osôb – výrobcov tepla. Združenie vzniklo v novembri 1998 z iniciatívy stredoslovenských spoločností Martico, s.r.o., Martin, Bytterm, a.s., Žilina, Termex, s.r.o., Veľký Krtíš, 1. banskobystrická energetická spoločnosť, a. s., Banská Bystrica a MPBH, s.r.o., Zvolen. Cieľom SZVT je podpora podnikania v oblasti CZT, zastupovanie malých a stredných výrobcov tepla pri riešení problémov efektívnej výroby a dodávky tepla s cieľom dosiahnuť prijateľné podmienky pre podnikanie v oblasti výroby tepla.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.