Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Prešov: Spravbytkomfort vymení 5,5 kilometra teplovodného potrubia

„Výberové konanie na generálneho dodávateľa bolo ukončené verejným obstarávaním. Teraz už čakáme len na posledné schválenie projektu. Sme naštartovaní začať práce od apríla. Pričom výrub stromov v trasách potrubia musí prebehnúť ešte v marci, v období vegetačného pokoja,“ uviedol Minarik. O dotácie na výmenu rozvodov sa podľa neho mohli uchádzať len vďaka tomu, že spĺňali požadované ukazovatele. Jedným z nich bolo, že dodávateľ tepla vyrobí viac ako 50 percent tepla z obnoviteľných zdrojov. Keďže v rokoch 2008 a 2011 firma v Prešove vybudovala dve veľké kotolne na biomasu a investovala aj do modernizácie kogeneračných jednotiek, splnila tieto požiadavky EÚ.

Predsedníčka predstavenstva a riaditeľka spoločnosti Natália Banduričová informovala, že teplovodné potrubia sa v meste budovali v 60. a 70. rokoch minulého storočia a už nezodpovedajú súčasným požiadavkám. Zároveň sa blížia aj k hranici opotrebovania. Moderné technológie, ktoré sa používajú teraz v teplárenstve, eliminujú straty na rozvodoch a prinášajú úspory pri distribúcii tepla. Potrubia sú predizolované a vydržia polstoročie.

Projekt počíta s výmenou potrubia v dĺžke 5,5 kilometra na Sídliskách II, III a Sekčov. V prvej etape na Sídliskách II a III sa vymenia tri kilometre rozvodov, práce začnú v apríli a dokončiť by sa mali do konca augusta. Dotkne sa to častí ulíc Marka Čulena, Levočská, Obrancov mieru, Vlada Clementisa, Mukačevská, Matice slovenskej, Jazdecká a Námestie Kráľovnej pokoja. Technicky náročnejší bude podpich pod komunikáciu na Volgogradskej ulici. Obyvatelia mesta budú musieť strpieť rozkopávky a napojenie na nové potrubie sa nezaobíde ani bez krátkodobej dodávky teplej vody. „Odstávky budeme minimalizovať tak, aby to naši zákazníci pocítili čo najmenej. Ale nedá sa to spraviť bez toho,“ povedala Banduričová.

Druhá etapa výmeny obvodov sa týka sídliska Sekčov. S prácami chcú začať v októbri a ukončiť by ich mali v septembri 2019. Projekt počíta s opravou rozkopaných komunikácií aj s výsadbou náhradnej zelene.

Spravbytkomfort dodáva teplo a teplú vodu do 23.000 prešovských domácností a ďalších objektov, ako sú školy, úrady, spoločenské priestory či firmy.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.