Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. apríla 2015 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Prešov: Projekt ELENA zvýši energetickú efektívnosť verejných budov v kraji

Zmluva medzi PSK a EIB bola podpísaná v decembri 2014. Je uzavretá na tri roky, počas ktorých majú subjekty, teda PSK a 14 samospráv z regiónu, využiť prostriedky vo výške 1,2 milióna eur na štúdie, energetické audity a iné aktivity. „Príspevok ELENA tvorí 90 percent, teda 1,09 milióna eur, spolufinancovanie vo výške 10 percent z vlastných zdrojov bude rozdelené medzi zúčastnených partnerov tak, aby zodpovedalo ich pomernej čiastke k plánovaným investíciám,“ informuje hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková.

Do uvedeného projektu sú podľa jej slov zapojené mestá Bardejov, Lipany, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Spišské Podhradie, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou, Veľký Šariš, Vysoké Tatry a obce Bzenov a Raslavice. Tie by mali pripraviť objekty na zatepľovanie, výmenu okien a podobne, čím by sa následne znížila ich energetická náročnosť minimálne o 30 percent.

So zúčastnenými samosprávami by mal byť v najbližšom čase odsúhlasený definitívny zoznam investícií. Budú sa týkať primárne škôl, administratívnych budov a v niektorých mestách – Prešov, Lipany, verejného osvetlenia. Pre vybrané objekty spracujú energetický audit a technickú štúdiu, navrhnú zároveň optimálny spôsob financovania.

„Samosprávy sa budú môcť následne jednoduchšie uchádzať o finančné zdroje na realizáciu prác napríklad z Európskej únie, zo štátneho rozpočtu, prostredníctvom PPP projektov, prípadne od bankových inštitúcií. Podmienkou je, aby boli na základe podkladov do roku 2017 minimálne vyhlásené verejné obstarávania na konkrétne práce,“ ozrejmila Fitzeková.

Práce na energetických auditoch objektov chcú začať v jeseni tohto roka po ukončení verejnej súťaže. Prostredníctvom programu ELENA by malo byť v Prešovskom kraji použitých na energetické investície následne 60,4 milióna eur. „Do konca roku 2017 musí byť spustená minimálna investícia v objeme 21,8 milióna eur,“ uzavrela hovorkyňa PSK.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.