Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod+kohútiky-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Henrich Mišovič
4. septembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Prerušenie dodávok plynu by Slovensko prekvapiť nemalo

Prípadné prerušenie dodávok zemného plynu z Ruskej federácii cez Ukrajinu by Slovensko nemalo prekvapiť. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), Slovensko je v súčasnosti lepšie pripravené, ak by sa opakovala situácia zo začiatku roka 2009, kedy zostalo zhruba dva týždne bez dodávok plynu z Ruska. „Dodávka zemného plynu pre potreby odberateľov na území Slovenska je zabezpečená na základe zmlúv jednotlivých dodávateľov plynu pôsobiacich na Slovensku,“ uviedol rezort hospodárstva.

Slovensko sa v prípade potreby bude spoliehať na diverzifikačné zmluvy o dodatočných dodávkach plynu, ktoré uzavrel Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ. Na základe týchto zmlúv o výpomocných dodávkach plynu je možné zabezpečiť pre slovenský trh dodatočných približne 3 mil. metrov kubických plynu denne v čase krízy. „Obe zmluvy garantujú dodávky plynu nezávislé od prepravy plynu cez územie Ukrajiny, pričom by boli zabezpečované reverzným tokom z Českej republiky,“ dodalo ministerstvo hospodárstva.

V prípade krízy by mali mať slovenskí odberatelia dostatok plynu aj vďaka zásobníkom zemného plynu, ktoré prevádzkujú spoločnosti Nafta, a.s., Pozagas, a.s. a SPP Storage, a.s. Celková kapacita zásobníkov je 3,5 mld. metrov kubických plynu. „K 15. augustu tohto roka bolo uskladnených 2,88 mld. metrov kubických plynu, t.j. približne 83 % z celkovej kapacity. Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov v súčasnosti pokračuje ďalej,“ doplnil rezort hospodárstva. Pre potreby Slovenska je využívaný aj podzemný zásobník Dolní Bojanovice na území Českej republiky prevádzkovaný spoločnosťou SPP Storage s kapacitou 0,57 mld. metrov kubických.

Pokojné zimné obdobie by mali zabezpečiť aj nové plynovodné prepojenia s okolitými krajinami. V rámci prepojenia slovenskej a českej prepravnej siete boli vykonané technické opatrenia, ktoré umožnia reverzný tok plynu z Českej republiky na Slovensko s kapacitou 15 mil. metrov kubických denne, ktorú je možné rozšíriť v prípade potreby na 25 mil. metrov kubických denne. Slovensko má sprevádzkovaný reverzný tok aj s Rakúskom. Kapacita prepojenia je 17 mil. metrov kubických denne. V súčasnosti sa už pracuje aj na projektoch plynovodného prepojenia s Poľskom a Maďarskom.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.