Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
1. februára 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Preprava zemného plynu z Ruska na Slovensko sa vracia k minuloročným rekordom

Prvý februárový deň by sa malo plynovodom cez Veľké Kapušany prepraviť 80 miliónov metrov kubických plynu. V novembri a decembri minulého roka prúdili vlaňajšie rekordné množstvá plynu v objeme zhruba 90 miliónov kubíkov denne. Vyplýva to z údajov zverejnených slovenským prepravcom plynu, spoločnosťou Eustream.

Už posledný januárový týždeň naznačoval oživenie prepravy plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. Vtedy cez Veľké Kapušany denne prúdilo od 42 do 57 miliónov metrov kubických plynu. Prvé januárové dni sa pritom denne prepravilo v priemere 27 miliónov kubíkov plynu.

Ministerstvo hospodárstva SR začiatkom nového roka pre agentúru SITA potvrdilo, že Slovensko má zatiaľ dostatok zemného plynu. Rezort však priznal, že druhý decembrový stress-test, ktorý mal ukázať, aké rezervy plynu máme, nedopadol tak dobre ako prvý stress-test zo začiatku jesene minulého roka. Situáciu s plynom nevnímal kriticky.

Výsledky druhého stress-testu síce nedosahujú úroveň výsledkov prvého testu, no dôležitým faktorom je, že zimné obdobie sa zatiaľ javí ako priemerné a preto situáciu s dodávkami plynu nevnímame ako kritickú. Plynu je dostatok, situáciu stále sledujeme, aby sme sa vedeli rozhodovať vždy na základe aktuálnych informácií,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.