Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn potrubie dodávka plynu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. decembra 2021 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Preprava plynu z Ruska na Slovensko dosahuje aj pred sviatkami tohtoročné maximá

Začiatkom novembra pritom klesla denná preprava plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko z októbrových približne 70 miliónov kubíkov plynu na niečo vyše 40 miliónov. Ako vyplýva z informácií zverejnených slovenským prepravcom plynu, spoločnosťou Eustream, výraznejší pokles prepravy plynu zaznamenali naši plynári len dva dni.

Zaujímavé je, že nateraz nepotrebujú pomoc s dodávkami plynu zo Slovenska naši východní susedia. Ukrajinci totiž v novembri a zatiaľ ani v decembri neodobrali plynovodom Vojany – Užhorod ani kubík plynu.

Podobná situácia bola aj v prvej polovici tohto roka. Obchodníci totiž neevidovali záujem o dovoz plynu vojanským plynovodom zo strany Ukrajiny. V októbri sa plynovodom denne prepravili necelé štyri milióny metrov kubických plynu a v septembri niečo vyše jedného milióna kubíkov.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Najviac sa doteraz prepravilo reverzným tokom v Budinciach 44 miliónov kubíkov plynu v sobotu 29. októbra 2016. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014. Slovensko sa rozhodlo plynovod zrekonštruovať pre problémy Ukrajiny s dodávkami plynu z Ruska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.