Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynovodné potrubie
25. novembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Preprava plynu na Slovensku nie je lacná záležitosť

Hoci sa často hovorí o výhodnej polohe Slovenska pre prepravu plynu, najmä v tradičnom smere z východu na západ, a tiež o tom, že polovica kapacity hlavného tranzitného potrubia Bratstvo sa nevyužíva, pohľad na ceny, ktoré platia obchodníci za objednané kapacity na hraničných bodoch nehovoria veľmi v prospech Slovenska. Z medzinárodného pohľadu by nás mohli príliš vysoké prepravné tarify znevýhodniť. Firmy si môžu vybrať pre tranzit inú trasu. Napokon českí obchodníci už teraz preferujú trasu plynu z Ruska cez Nord Stream a Nemecko.

Vzhľadom na zanedbateľný podiel domácej ťažby plynu a naopak vysokú závislosť na ruskom plyne, je dostupnosť a cena importovanej suroviny o to dôležitejšia aj pre slovenských spotrebiteľov. Dodávatelia, ktorí plyn nakupujú, si jeho prepravu zahŕňajú do ceny, ktorú v konečnom dôsledku platí koncový spotrebiteľ.

Slovensko má najdrahšiu krátkodobú prepravu

Náš portál má k dispozícii porovnanie taríf, ktoré platia obchodníci s plynom pri preprave cez slovenské hranice a v zahraničí. Napríklad pri výstupe plynu z potrubia Eustreamu do českej siete obchodník za mesačnú kapacitu zaplatí 1,079 €/MWh. Pri rezervácii kapacity z Nemecka do ČR zaplatí len 0,542 €/MWh prepravovaného plynu.

Hoci pri ročných kapacitách nie sú rozdiely tak výrazné, pri dynamickom obchodovaní a flexibilných objednávkach kapacít (mesačné či denné) je rozdiel viditeľný. Ceny sa navzájom porovnávajú cez takzvaný multiplikátor (násobok), ktorý vyjadruje, koľkonásobne je cena kratšieho produktu drahšia voči cene ročnej kapacity.

Porovnanie entry-exit taríf podľa kapacity

Treba poznamenať, že do vyššie uvedeného porovnania sú nad rámec cenníkových cien zarátané aj realisticky odhadnuté náklady na plyn na prevádzkové účely. Tie sa pripočítajú k cene samotnej prepravy plynu, t.j. nie sú ako také zahrnuté do ceny kapacity, ale do inej zložky, ktorú si obchodník aj tak dá do svojich nákladov.

Oficiálne, tajné porovnanie

O cenách vzťahujúcich sa k preprave plynu rozhoduje ÚRSO, a to priamym určením porovnateľných cien, ktoré sa stanovujú vo forme taríf navrhnutých spôsobom vstupno-výstupného systému (entry-exit). Tarify sa určujú pre jednotlivé vstupné a výstupné body siete (t.j. pre Lanžhot, cez ktorý k nám tečie hlavne ruský plyn z Nord Streamu a cez ČR; alebo pre Veľké Kapušany, cez ktoré zase prúdi ruský plyn cez Ukrajinu). Platia rovnako pre tranzit aj plyn domácich užívateľov siete.

Vzhľadom na budovaný jednotný európsky trh s plynom by sa mali tarify, ktoré si stanovujú jednotlivé štáty postupne harmonizovať, aby nebránili plynulému toku plynu a nenarúšali súťaž na trhu. Zásadné bude uplatnenie tarifného sieťového predpisu (TAR NC), ktorý bol nedávno dokončený a účinnosť má nadobudnúť v priebehu roka 2019. Uvádza sa v ňom, že rozdiel medzi ročnou a kvartálnou/ mesačnou tarifou, čiže multiplikátor, má byť v intervale 1.0 – 1.5. Rozdiel medzi ročnou a dennou/ hodinovou tarifou má byť zase v intervale 1.0 – 3.0. Vyššie uvedená tabuľka ukazuje, že ceny na Slovensku sa zjavne pohybujú mimo týchto intervalov.

Eustream: Je to v súlade s legislatívou

Prepravcu plynu sme sa pýtali, prečo sú ceny krátkodobých kapacít u nás tak vysoké, priam najvyššie. Hovorca spoločnosti Pavol Kubík  tvrdí, že najdrahší nie sú. „Objektívne to tak nie je,“ uviedol. „Tieto skutočnosti si v záujme trvalého udržiavania konkurencieschopnosti našich služieb pravidelne overujeme, vrátane porovnania s údajmi od rešpektovaných a nezávislých zdrojov.“

Kubík dodal, že Eustream predložil regulátorovi (ÚRSO) všetky potrebné podklady vrátane vlastnej analýzy cien za prepravu plynu v iných štátoch EÚ. „ÚRSO konštatoval, že cenový návrh je plne v súlade so zákonom o regulácii, ako aj príslušnými ustanoveniami vyhlášky o cenovej regulácii v plynárenstve. Vyjadrenie regulačnej autority je pre nás rozhodujúce,“ podčiarkol.

Transparentnosť chýba aj Bruselu

Viaceré nejasnosti pri stanovovaní prepravných taríf na Slovensku si ale všimla aj Európska komisia. V rámci spusteného prešetrovania vo fáze EU Pilot žiada vysvetliť, ako je zabezpečená transparentnosť, ako presne sa stanovujú náklady Eustreamu a aké kritériá sa používajú pri porovnávaní.

Bruselu sa nepozdávalo to, že na Slovensku používaná metóda porovnávania cien nie je úplne v súlade s nariadením o plyne č. 715/2009. Porovnávanie je síce relevantný faktor, ale až druhoradý. Primárnym východiskom totiž majú byť príslušné skutočne vynaložené náklady Eustreamu za poskytovanie služieb.

Zdá sa však, že kým nedôjde k zmene zákona o regulácii a príslušnej plynárenskej vyhlášky, resp. k oficiálnemu infringementu zo strany Európskej komisie, a kým predmetný sieťový predpis nebude platiť, prepravca plynu si môže naďalej účtovať ceny podľa súčasných nie úplne jasných pravidiel.

Ak by sa však potvrdilo, že tarify nie sú v súlade s európskym nariadením, potenciálne poškodené strany (napr. obchodníci s plynom) majú ešte jednu možnosť. Európske nariadenie je priamo účinné – ak by im kvôli domácemu zákonu, ktorý nie je v súlade s legislatívou EÚ vznikla škoda, môžu sa náhrady domáhať na súde.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.