Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Prepad cien ropy zrušil vo svete viac než štvrť milióna pracovných miest

„Prekvapilo ma, že to zašlo až takto ďaleko,“ povedal John Graves, ktorého firma so sídlom v texaskom Houstone poskytuje poradenstvo a audity pri kontraktoch ropných a plynárenských podnikov. Ako dodal, s cieľom čeliť tlaku nízkych cien, ktoré od konca minulého roka klesli o vyše 50 %, svetový ropný priemysel počas tohto roka odstavil z prevádzky viac než 1000 ťažobných zariadení z pôvodného počtu 1600 a drasticky zredukoval investície. Najväčšiu záťaž v dôsledku prepadu cien nesú firmy poskytujúce služby v ropnom sektore, prieskumné a dodávateľské spoločnosti. Tie prepustili takmer 80 % zo spomínaných vyše 250.000 ľudí.

Tento týždeň americké ropné firmy odstavili ďalších 10 ťažobných zariadení s cieľom znížiť náklady a obmedziť nárast ropných zásob na trhu. Práve rast zásob stlačil ceny komodity v poslednom období k hranici 40 USD (37,43 eura) za barel (159 litrov). Počty ťažobných zariadení tak klesajú už tri mesiace, pričom jedinou pauzou v tomto procese bol minulý týždeň, keď firmy zvýšili ich počet o dve.

Podľa Gravesa súčasná situácia zatiaľ stále nie je taká zlá ako koncom 80. rokov 20. storočia. V tom období len americký štát Texas zaznamenal pokles počtu pracovných miest v sektore o 240.000. Na druhej strane, súčasné vysoké zásoby ropy na trhu sa tak skoro nezmenia, čo znamená, že v prepúšťaní budú firmy pokračovať. „Než sa situácia začne zlepšovať, nejaký čas to ešte pôjde k horšiemu,“ dodal Graves.

(1 EUR = 1,0688 USD)

12 dan ed

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.