Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. augusta 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Prepad ceny solárnych panelov vohnal Solarworld do straty

Šéf Solarworldu Frank Asbeck uviedol, že dôsledky 40-% poklesu cien v priebehu šiestich mesiacov nedokáže ľahko zvládnuť nijaká firma. V 1. polroku sa výnosy firmy medziročne znížili o viac ako tretinu. K mínusovému výsledku viedlo aj zníženie ceny hotových výrobkov a draho nakúpených surovín. Kedy sa Solarworld opäť dostane na cestu vzostupu, o tom dnes Asbeck nehovoril.

Pokles cien solárnych panelov vyvolala čínska konkurencia, voči ktorej začal Asbeck protidampingové konanie v Spojených štátoch i v Európe. Tvrdí, že čínskych výrobcov subvencuje štát.

Solarworld očakáva, že Brusel prijme v polovici septembra jeho sťažnosť na konkurenciu. V októbri by sa malo v Spojených štátoch zvýšiť dočasné clo na čínsku produkciu. V máji Washington uvalil na panely 59 čínskych firiem sankčné clo 31 %.

Čínske firmy odmietajú obvinenia, že ich ceny sú dampingové.

Podnik sa nepoddáva momentálnej nepriaznivej situácii. Do výskumu a vývoja vloží 50 miliónov eur. Chce dosiahnuť vyššiu výkonnosť svojich panelov. Technologickým pokrokom sa mu súčasne podarí znížiť cenu kolektorov ročne o 8 až 10 %.

Asbeck, ktorý má v Solarworld majetkový podiel 28 %, sa vzdal nároku na dividendy. Prihlási sa k nim, až keď bude znovu prosperovať. „Môj príjem ma nemotivoval už v minulosti, ale vývoj Solarworldu. Moje rozhodnutie má znamenať, že verím podniku“.

Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.