Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2013 Jadrová energia od Energia.skTASR

Premiéri V4: Jadrová energia v Európe je diskriminovaná

„Myslíme si, že ide o dôležitú vec a ani v budúcnosti sa bez nej európska ekonomika nezaobíde. Každá krajina má právo na to, aby svoje energetické nároky získala zo zdrojov, ktoré vyhovujú jej špecifikám a danostiam, preto očakávame od Európskej únie, že bude napomáhať zvyšovaniu kapacít jadrovej energie. Nesmie sa príliš regulovať táto oblasť a musíme znovu pouvažovať o otázke štátnej dotácie tejto energie, lebo si myslíme, že je diskriminovaná,“ vyhlásil na tlačovej konferencii po rokovaní Orbán.

Rovnako sa tak všetci štyria zhodli na dôležitosti ťažby bridlicového plynu v Európe. „Hlásim sa k podpore jeho ťažby. Každá krajina si má právo vybrať taký mix, ktorý považuje za správny,“ podčiarkol Fico.

Ten privítal aj spoločný postoj V4 k návrhu zmeny európskej smernice, ktorá sa týka postavenia Európskej komisie (EK) k jadrovej bezpečnosti. V rámci úpravy smernice komisia navrhuje povinné preskúmanie jadrových elektrární každých šesť rokov, pričom verejnosť by mala príležitosť zúčastniť sa procesu udeľovania nových licencií.

„Slovensko odmieta politizáciu výroby elektrickej energie z jadra, ktorú začíname pociťovať na pôde EÚ. Rešpektujeme, že sú krajiny, ktoré nevyužívajú jadro na výrobu elektrickej energie, ale rovnako od nich očakávame, aby rešpektovali tie krajiny, ktoré jadro používajú. Nevieme si predstaviť, že by EK prevzala významnejšie právomoci v oblasti jadrovej bezpečnosti. Toto patrí do národnej suverenity a príslušným medzinárodným organizáciám, pretože takýto prenos kompetencií by viedol k ďalšej politizácii v tejto oblasti,“ vyhlásil Fico s tým, že Vyšehradská skupina nie je nadšená navrhovanou zmenou smernice.

Ako ďalej poznamenal, od 1. januára 2015 bude fungovať plynové prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom. „Toto je skutočný príspevok k diverzifikácii a  životne potrebnému severo-južnému prepojeniu pri dodávkach plynu,“ dodal. Umožní podľa neho prepravu 5 miliárd kubických metrov (m3) plynu ročne. Zároveň Fico verí, že sa onedlho stane realitou aj poľsko-slovenské plynové prepojenie, ktoré zaistí väčšiu mieru bezpečnosti.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.