Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PREMIÉR: S Enelom budeme rokovať o posilnení postavenia štátu v SE (2)

„Oznámil som pánovi Staracemu, že vláda SR vstúpi do procesu rozhovorov so spoločnosťou Enel, s cieľom posilniť pozície Slovenskej republiky v Slovenských elektrárňach. Toto je oficiálna politika mojej vlády,“ konštatoval šéf exekutívy.

Slovenská republika v procese predaja akcií SE Enelom podľa neho zohrá určite mimoriadne aktívnu úlohu. „Nepôjdeme však do žiadneho dobrodružstva. Pôjdeme len do takých rozhodnutí, ktoré na posilnia postavenie štátu v SE tak, aby SR mala aj kontrolu nad týmto podnikom,“ podčiarkol.

Strategickým zámerom slovenskej vlády je však podľa neho naďalej dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Predaj podielu v SE Enelom môže tento proces zdržať, bude preto od talianskej spoločnosti požadovať garancie o zabezpečení dostavby Mochoviec. Dnešné rokovania označil Fico za konštruktívne.

Enel očakáva ponuky na svoj podiel v SE do 9. mája. Podľa premiéra však pôjde zatiaľ iba o indikatívne ponuky, pričom vláda SR sa do tohto procesu nezapojí a s talianskym koncernom bude rokovať separátne.

„V nasledujúcich týždňoch sa v podstate zabrzdí proces, ktorý talianska spoločnosť Enel rozbehla, pretože už oslovila niektorých potenciálnych partnerov. Pokiaľ však nebudeme mať istotu dokončenia tretieho a štvrtého bloku, tak vláda SR môže a aj bude veľmi aktívne vystupovať proti tomuto prevodu,“ doplnil Fico.

Talianska strana podľa neho na dnešnom rokovaní neotvorila otázky súvisiace s Vodnou elektrárňou Gabčíkovo (VEG). „To, že talianska spoločnosť túto tému vôbec nediskutovala, nás utvrdzuje v tom, že doterajší právny postup vo veci, ktorý sme prijali, je absolútne správny,“ dodal predseda vlády s tým, že približne v prvej polovici júna plánuje navštíviť centrálu spoločnosti Enel v Ríme.

Starace následne na brífingu v bratislavskej centrále Slovenských elektrární potvrdil záujem, aby SE dokončili stavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach. „V tomto je náš záväzok veľmi jasný a intenzívny,“ zdôraznil šéf Enelu.

Enel sa podľa neho pokúsi predať časť svojho majetkového podielu v elektrárňach ešte v tomto roku. „Myslím, že počas roka 2015 sa určite pokúsime predať prvú tranžu v Slovenských elektrárňach,“ avizoval.

Dôvody predaja podielu v SE sú podľa neho dva. „Prvým je to, že je veľmi náročné byť väčšinovým akcionárom vo výrobnom monopole, keď menšinovým akcionárom je vláda, ktorá nesúhlasí s formou privatizácie. Druhým dôvodom je stratégia našej skupiny, a to zameriavať sa na regulované aktíva. Slovenské elektrárne sú však neregulovaným aktívom,“ poznamenal.

UPOZORNENIE:

Správa bola rozšírená o 2., 3., 6. až 10. odsek.

TASR vydá k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.