Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Priemysel podnik - FreeDigitalPhotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
13. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Premiér odmietol zástupcov priemyslu

V marci dostal predseda vlády list od šéfov Republikovej únie zamestnávateľov, Americkej obchodnej komory na Slovensku, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a Aliancie priemyselných zväzov, v ktorom ho spoločne požiadali o čo najskoršie osobné stretnutie na tému regulácie v slovenskom energetickom sektore. Zdôraznili dlhodobú neúnosnosť koncových cien elektriny pre priemysel a potrebu širokej odbornej diskusie o novom nastavení regulačného rámca.

Štvorica združení pritom poukázala na nepriaznivé hodnotenie Európskej komisie voči našej krajine v oblasti energetiky i na nesplnené záväzky, ktoré si vláda sama schválila vlani v apríli. Do konca septembra 2014 mala napríklad vypracovať analýzu vplyvu všetkých vnútroštátnych opatrení, napr. zdaňovania, všetkých regulovaných poplatkov, ktoré ovplyvňujú koncovú cenu elektriny, mechanizmov podpory pre obnoviteľné zdroje energie alebo iné formy energie na koncovú cenu energií pre energeticky náročné odvetvia a tiež posúdiť návrh opatrení  na zníženie tarify za prevádzkovanie systému a odvodu do Národného jadrového fondu. Nestalo sa.

Nie, ďakujem

Premiér priemyselníkov nepotešil. Vo svojej odpovedi z 15. apríla, ktorú má náš portál k dispozícii, im oznámil, že zamýšľané opatrenia sa nerealizovali v sľubovanej miere kvôli domácim i zahraničným aspektom súčasného stavu v celkovom komplexe hospodárskeho a spoločensko-politického vývoja doma i v EÚ. Napokon, celá Únia trpí na vysoké ceny energií.

Argumentácia ÚRSO voči hodnoteniu z Bruselu má podľa premiéra racionálny základ. Regulátor navyše podľa Fica musí vo svojej činnosti brať do úvahy právo firiem na spravodlivé ceny energií, ako aj právo podnikateľov v energetike na návratnosť investícií.

„Nemyslím si, že by sme na našom spoločnom stretnutí dokázali postúpiť ďalej, ako je úroveň reflexie súčasnej situácie v energetike z Vášho pohľadu. Obávam sa, že preto, že by stretnutie neprinieslo Vami očakávaný efekt. Čo sa v budúcnosti môže zmeniť,“ odpísal im premiér.

Priemyslu tiež odkázal, že najlepšou príležitosťou na presadenie ich potrieb a záujmov je zaangažovanie členov asociácií do aktuálnej prípravy a schvaľovania novej regulačnej politiky.

Odporúčania EK bez energetiky

Európska komisia dnes (13.5.) vydala reformné odporúčania pre členské štáty v rámci procesu Európskeho semestra. Z takzvaných špecifických odporúčaní pre Slovensko na rozdiel od predchádzajúcich dvoch rokov vypadla téma energetiky.

Ako však vysvetlilo Zastúpenie EK na Slovensku, oblasti, ktoré sa v predchádzajúcich rokoch vyskytovali v odporúčaniach a tento rok zaradené neboli, sa budú naďalej monitorovať v rámci iných procesov. Konkrétne k energetike sa Komisia komplexne vyjadrí v rámci hodnotenia pokroku pri budovaní energetickej únie na jeseň tohto roku.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.