Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Premiér: EPH je relevantná spoločnosť

Enel rokuje momentálne o predaji polovice svojho 66-% podielu v SE exkluzívne s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH). Tohto záujemcu označil Fico za relevantnú energetickú spoločnosť. „EPH musí byť pre nás relevantná spoločnosť, pretože sa stala súčasťou Slovenského plynárenského priemyslu a okrem toho získala v minulosti aj jednu z distribučných sietí, Stredoslovenskú energetiku,“ doplnil.

Za najpodstatnejšie Fico označil, že sa predáva len polovica z podielu Enelu. „To znamená, že naďalej môže byť uspokojený záujem vlády, ktorá hovorí, že v prípade, ak sa to ukáže pre štát zaujímavé, tak by sme sa mali aj my uchádzať o nejaký podiel v Slovenských elektrárňach,“ zdôraznil. Štát v súčasnosti v SE vlastní 34 %.

Vzhľadom na finančné záujmy Enelu premiér predpokladá, že talianska firma sa bude snažiť transakciu ukončiť do konca tohto roka. Štát do týchto rokovaní priamo nevstupuje, určitý vplyv však má. „Je veľmi dôležité, aby ten, kto predáva a ten, kto kupuje veľmi intenzívne hovorili so štátom, informovali ho, pretože je to vždy štát, ktorý môže regulačnou politikou významne ovplyvňovať správanie sa takéhoto subjektu,“ doplnil Fico.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.