Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Premiér a minister hospodárstva chystajú kontrolu dostavby Mochoviec
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.seas.sk
21. februára 2019 Jadrová energia od Energia.skSITA

Premiér a minister hospodárstva chystajú kontrolu dostavby Mochoviec

„Záležať to bude od pána premiéra, pretože on určuje program mne a nie ja jemu,“ povedal pre portál vEnergetike.sk minister Žiga, ktorý koncom roka avizoval návštevu mochoveckých blokov zameranú na kontrolu horúcej hydroskúšky začiatkom nového roka.

Minister zatiaľ nechcel hodnotiť posledné kroky Slovenských elektrární pred definitívnym dokončením tretieho mochoveckého bloku. „Ja si myslím, že potrebujeme ešte trocha času, keďže nemáme ukončenú horúcu hydroskúšku, takže až na základe nej bude relevantne na toto odpovedať,“ konštatoval Žiga.

Pred vianočnými sviatkami začali Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce, na treťom bloku jednu z najdôležitejších skúšok, takzvanú horúcu hydroskúšku. Podľa Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD), ktorý dohliada na celý proces dostavby mochoveckých blokov, horúca hydroskúška zatiaľ prebieha bez väčších zaváhaní. „Z nášho pohľadu zatiaľ prebieha horúca hydroskúška bez výraznejších nedostatkov,“ povedala minulý týždeň pre portál vEnergetike.sk riaditeľka kancelárie ÚJD Miriam Vachová.

Podľa aktuálnych informácií zverejnených Slovenskými elektrárňami bol ku koncu minulého roku tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce dokončený na 98,23 %. Štvrtý blok na 86,6 %. Na dostavbe dvoch jadrových blokov bolo doteraz odpracovných 84 miliónov človekohodín. Na projekte pracuje viac ako päťtisíc ľudí. Projekt spolu vytvára 15 tisíc priamych, nepriamych a vyvolaných pracovných miest. Tretí blok by mal byť dokončený v tomto roku a štvrtý zhruba o rok neskôr. Rozpočet na dostavbu je v súčasnosti nastavený na 5,4 miliardy eur.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.