Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie východoslovenská distribucná
Foto: ilustračné, GettyImages
23. júla 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Predseda ÚRSO chce s dodávateľmi energií vytvoriť platformu na hľadanie spoločných riešení

Mojou snahou je intenzívne komunikovať na kľúčové témy a hľadať prieniky, s cieľom dosiahnuť čo možno najtransparentnejšiu a najpriehľadnejšiu reguláciu na Slovensku, a teda aj spravodlivé a primerané koncové ceny energií,“ povedal Andrej Juris na pôde Združenia dodávateľov energií.

V stredu sa tu stretol so zástupcami firiem Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika, Slovenský plynárenský priemysel, Slovenské elektrárne – energetické služby, Veolia Energia, Magna Energia, Elgas, EP Energy Trading, Energie2, Twinlogy a Pow-en.

Ochrana odberateľov

Mojou snahou je intenzívne komunikovať na kľúčové témy a hľadať prieniky, s cieľom dosiahnuť čo možno najtransparentnejšiu a najpriehľadnejšiu reguláciu na Slovensku a teda aj spravodlivé a primerané koncové ceny energií,“ povedal Andrej Juris.

Na stretnutí zároveň predseda ÚRSO otvoril tri témy – systémové nastavenie platformy vzájomnej komunikácie, hľadanie spôsobov deliberalizácie trhu pre dodávku elektriny a plynu a systémovú ochranu odberateľov, najmä zraniteľných. „Pri zmysluplnej deregulácii nesmieme zabúdať na ochranu sociálne slabších,“ zdôraznil predseda ÚRSO.

Nová regulačná politika

V následnej diskusii sa hovorilo aj o novej regulačnej politike, blížiacich sa cenových konaniach, implementácii európskej legislatívy, tarifách za distribúciu, kompenzácii kreditného rizika, či o etickom kódexe dodávateľov.

Vnímam, že sa z minulosti nahromadilo mnoho problémov, navyše tu máme aj ťažké ekonomické časy pre pandémiu koronavírusu. Chápem preto značné očakávania na urýchlené zlepšenie situácie. Poprosil som prítomných dodávateľov, aby sme nahromadené problémy riešili postupne, na základe presne stanovených kľúčových priorít, ako z tematického tak i z časového hľadiska,“ vysvetlil predseda ÚRSO.

Teší ma, že zo strany predsedu ÚRSO je vôľa diskutovať,“ povedal predseda Združenia dodávateľov energií Michal Hudec. Obe strany sa dohodli, že Združenie predstaví úradu svoje priority pre odbornú diskusiu a návrhy riešení.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.