Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júna 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Predseda EP podporil koncept “energetického spoločenstva”

EÚ sa môže dostať z hospodárskej krízy vytvorením energetického spoločenstva, tvrdí Jerzy Buzek. Prioritou je tiež budovanie energetických sietí a skladovacích kapacít. Pandorina skrinka znovuotvorenia zakladajúcich zmlúv o EÚ nie je podľa Buzeka jediným možným riešením. „Aj bez zásahu do Zmluvy o EÚ existuje veľa vecí, ktoré môžeme spolu uskutočniť. Spoločná postup v oblasti energetického spoločenstva je možný  len za podpory národných vlád, “ vyhlásil predseda EP. 

Stretnutie výboru v Bruseli bolo jedným z posledných zasadaní pod španielskym predsedníctvom EÚ. Poslanci EP sa spoločne so zástupcami národných parlamentov zaoberali správou európskych akademikov o možnostiach energetickej spolupráce. Experti, Marc van der Woude a Leigh Hancherovej vidia niekoľko ciest. Jednou z nich je využitie platných legislatívnych prostriedkov ako energetická solidarita v Lisabonskej zmluve, či mechanizmus posilnenej spolupráce medzi minimálne 9 štátmi.

Lepšie riešenie by podľa Hancherovej a Woudeho predstavovalo vytvorenie novej energetickej zmluvy v rámci EÚ. Zmluva by pomohla znížiť vysokú mieru fragmentácie politiky v energetike, ktorá je momentálne obsiahnutá v politikách spoločného trhu a environmentálnych pravidiel. „Vytvoril by sa silnejší a koherentnejší priestor pre energetickú reguláciu v Európe. Spravovali by ho dôveryhodné inštitúcie, ktoré sú schopné priniesť výsledky, “ uzavrel Van der Woude.

Zmluva by sa ustanovila v rámci existujúcej štruktúry EÚ. Uvádza sa v oficiálnom dokumente. Vstup do spoločenstva by bol otvorený všetkým krajinám s možnosťou z neho kedykoľvek vystúpiť. Podľa Van der Woudeho by zmluva tohto charakteru zaplnila prázdne inštitucionálne miesto po Európskom spoločenstve pre uhlie a oceľ (ESUO). Platnosť Zmluvy o ESUO vypršala v roku 2002.

Akademici podporujú aj možnosť čiastkovej spolupráce v konkrétnych oblastiach na regionálnej úrovni.  Model by pripomínal integráciu „Európe a la carte”. Členské štáty by si mohli vybrať oblasť a mieru svojho zapojenia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.