Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Regulačný úrad výrazne znížil tarifu za prevádzkovanie systému elektrina podnikatelia energia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
2. januára 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Predpoklady podnikateľov sa nenaplnia, za elektrinu zaplatia menej

Pokles regulovaných sieťových poplatkov tak čiastočne zmierni nárast cien za dodávku elektriny, najmä pre neregulovaných odberateľov, pre podnikateľov a inštitúcie nakupujúce elektrinu na voľnom trhu pri súčasných extrémne vysokých trhových cenách elektriny,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Zníženie tarify

Regulačný úrad výrazne znížil tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) a zredukoval náklady na distribúciu a prenos elektriny.

Úradom regulované sieťové poplatky tarifa za distribúciu a prenos elektriny, tarifa za prevádzkovanie systému, a tarifa za systémové služby tvoria viac ako polovicu celkovej ceny elektriny pre domácnosti a podniky. Zvyšok tvorí silová elektrina.

Pre rok 2022 regulátor znížil tieto poplatky v rozmedzí od 4 % pre domácnosti a podnikateľov pripojených na nízkom napätí až po vyše 23 % pre veľkých priemyselných odberateľov elektriny pripojených na veľmi vysokom napätí.

Výnosy z distribúcie elektriny

Povolené výnosy z distribúcie elektriny, bez vplyvu strát, sa rozhodnutím regulačného úradu pre rok 2022 znižujú o vyše 24 mil. eur (o 4,6 %) oproti roku 2021, najmä vplyvom zníženia primeraného zisku a zahrnutia časti výnosov z dodávky jalovej energie a prekročenia účinníka do regulovaných výnosov.

Na druhej strane narástli náklady na straty v distribúcii, o vyše 53 miliónov eur, z dôvodu zvýšenia ceny silovej elektriny potrebnej na pokrytie strát v distribúcií,“ dodal Igaz. Miera fyzických strát v distribúcii sa znížila v súlade s nastavenou metodikou regulácie, čo čiastočne zmiernilo nárast nákladov na straty v distribúcii.

Zníženie primeraného zisku

Povolené výnosy z prenosu elektriny, bez vplyvu strát, úrad znížil o 4,5 milióna eur (o 3,5 %) oproti roku 2021, najmä vplyvom zníženia primeraného zisku a zvýšenia výnosov z cezhraničných prenosov.

Na druhej strane narástli náklady na straty v prenose o vyše 14,5 milióna eur z dôvodu zvýšenia ceny silovej elektriny potrebnej na pokrytie strát v prenose,“ dodal Igaz.

Miera fyzických strát v prenose sa znížila v súlade s nastavenou metodikou regulácie, čo čiastočne zmiernilo nárast nákladov na straty v prenose.

Nárast nákladov

Výška tarify za systémové služby (TSS) vplyvom viacerých faktorov mierne klesla, o cca – 0,2% oproti roku 2021, na výšku 6,2976 eur za megawatthodinu.

Na jednej strane klesli náklady na dispečerskú činnosť, na strane druhej narástli náklady na podporné služby, najmä vplyvom narastajúcich cien elektriny na krátkodobom trhu a ich dopadu na ceny podporných služieb,“ konštatoval Igaz.

Regulačnému úradu sa podarilo v cenovom konaní výrazne znížiť tarifu za prevádzkovanie systému (TPS), o približne 33 %.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.