Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
spp-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Slovenský plynárenský priemysel - exteriér. Foto: TASR/Michal Svítok
29. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Predaj podielu SPP by sa mal uzavrieť do konca roka

Predaj 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) by sa mal uzavrieť do konca tohto roka. Minoritný podiel SPP chcú predať zahraniční akcionári, spoločnosti GDF Suez a E.ON Ruhrgas, českej firme Energetický a průmyslový holding (EPH). „Rokovanie so spoločnosťou EPH prebiehajú nepretržite. Niekedy v decembri predložíme vláde vyrokované dokumenty súvisiace so schválením tejto transakcie. Chceli by sme to do konca roka uzavrieť,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Premiér Robert Fico stále žiada od pravdepodobne nového minoritného akcionára SPP silnejšie postavenie štátu v podniku. Podľa predsedu vlády Slovensko bude akceptovať, ak nemeckí a francúzski majitelia predajú svoj podiel českej spoločnosti EPH za podmienky, že sa posilní postavenie Slovenskej republiky v SPP. Ficova vláda sa snaží vyrokovať s potenciálnym novým akcionárom najmä postavenie štátu, ako 51-percentného akcionára SPP, v predstavenstve. Minoritný francúzsky a nemecký akcionár má totiž v súčasnosti v predstavenstve väčšinu, keď ovláda štyri zo siedmich kresiel. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) sa so spoločnosťou EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T, už dohodlo aj na predbežných princípoch budúcej akcionárskej zmluvy.

Podľa predbežnej dohody sa zriadi v SPP pozícia interného audítora, ktorý bude nominovaný na návrh slovenskej strany. „Interný audítor bude mať najmä právo na sprístupnenie všetkých informácií a dokladov týkajúcich sa činnosti spoločnosti. Všetci členovia orgánov a zamestnanci príslušnej spoločnosti budú mať povinnosť poskytnúť internému audítorovi rozumne požadovanú súčinnosť,“ uvádza sa v návrhu akcionárskej zmluvy. Interný audítor bude primárne plniť úlohy uložené členmi predstavenstva nominovanými slovenskou stranou.

Keďže Slovensko, ako 51-percentný akcionár SPP, má predkupné právo, existovala možnosť, že minoritný podiel odkúpi naspäť štát. Ministerstvo hospodárstva a ani ministerstvo financií však na to z ekonomického hľadiska nevideli priestor.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.