Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplaren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Eflon (licencia Creative Commons)
1. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Predaj podielov v teplárňach je vraj výhodnejší ako očakávané dividendy

Analýza o ekonomickej výhodnosti predaja alebo držania akcií v 6 teplárenských spoločnostiach (TS) ukázala, že ich 100 % odpredaj je výhodnejší model. Štúdiu vypracoval Fond národného majetku SR, ktorý má v teplárňach 100 % majetkovú účasť. Podľa predkladateľov „privatizácia nebude mať negatívny vplyv na cenu dodávaného tepla, ktorá je a bude aj naďalej regulovaná na základe pravidiel stanovených ÚRSO.“

„Okamžitý výnos z predaja je z hľadiska fiškálneho a z hľadiska konsolidácie verejných financií výhodnejší, ako dlhodobá pozícia FNM SR ako investora v podnikoch regionálneho či lokálneho významu,“ uvádza sa ďalej v materiáli.

V prípade privatizácie by všetky ekologické investície financoval súkromný investor. Vláda by tým ušetrila prostriedky, ktoré plánovala čerpať z fondov EÚ a využiť ich tak na iné priority napríklad diaľnice alebo informatizáciu spoločnosti.

Odhadovaná trhová hodnota TS by sa mohla podľa analýzy v súčasnosti pohybovať na úrovni 160 až 200 miliónov eur. Priemerný celkový ročný dividendový výnos za všetky TS v rokoch 2002 až 2010 dosiahol hodnotu 4,2 milióna eur.

O výsledkoch analýzy bude vláda rokovať počas stredajšej schôdze NR SR. 

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.