Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromotor detail.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: vyboelectric.sk
18. februára 2021 Efektívnosť v energetike od Informačný servisSITA

Prečo sú moderné elektromotory stále vyhľadávanejšie aj pre malé dielne a jednoduché aplikácie?

V uplynulých rokoch je možné pozorovať trend rozširovania elektromotorov do všetkých segmentov, od priemyslu až po bežné domácnosti. Napokon, samotné elektromotory nie sú ničím novým, no ich postupné zdokonaľovanie umožňuje využitie aj tam, kde to donedávna nedávalo ekonomický či praktický význam. Zistite, ako si moderné elektromotory našli cestu do jednoduchých aplikácií v domácnostiach a v rôznych menších dielňach.

Elektromotory s hliníkovou kostrou

Elektromotory sa dnes používajú prakticky všade. Zďaleka to už nie je iba priemysel, ale stále vo väčšej miere sú to napríklad aj veterné turbíny, elektromobily a celý rad iných zariadení, ako sú trebárs ventilačné jednotky. Odhaduje sa, že až vyše 60 % elektrickej energie spotrebovanej v priemysle slúži práve na pohon elektromotorov. V praxi to teda znamená, že aj nepatrné zníženie ich energetickej náročnosti v jednotkách percent, dokáže priniesť veľký efekt.

Dobrým príkladom zvyšovania prevádzkovej účinnosti sú elektromotory AL s hliníkovou kostrou. Ide o modelový rad univerzálnych trojfázových elektromotorov vhodných na priemyselné aj bežné použitie. Svojim vyhotovením sú jasne zamerané na ekonomicky výhodnú prevádzku, o čom svedčí nielen precízne spracovaná hliníková kostra, ale aj robustné oceľové kryty a ložiská.

Jednofázové elektromotory pre moderné rodinné domy

Kým v priemysle sú trojfázové elektromotory veľmi rozšírené, v prípade jednoduchých a domácich aplikácií stále zohrávajú hlavnú úlohu práve jednofázové elektromotory. Majú na to všetky predpoklady – sú konštrukčne veľmi jednoduché, stačí im jednofázové napájanie a popri nízkej cene oceníte aj ich univerzálne využitie.

V moderných nízkoenergetických domoch majú jednofázové elektromotory svoje nezastupiteľné miesto. Naplno je možné ich využiť pri ventilátoroch, rekuperačných jednotkách, čerpadlách a pohonoch klimatizácií či vzduchotechniky. Skrátka perfektne poslúžia na pohon všetkých zariadení, pri ktorých sa nevyžaduje veľký výkon.

Pri čerpadlách určite nezabudnite na frekvenčný menič

Nízke náklady na prevádzku studne či závlahy sú lákavou predstavou. Aby sa vám k nej ale podarilo reálne prepracovať, je potrebné zvoliť správnu kombináciu pohonnej techniky. K vodnému čerpadlu, preto odporúčame zvoliť niektorý z univerzálnych frekvenčných meničov so zvýšenou odolnosťou.

Frekvenčný menič na čerpadlo vám umožní nielen lepšiu kontrolu nad prevádzkou, ale ponúka aj celý rad ochranných funkcií. Má zabudovanú ochranu proti prepätiu, podpätiu, nadprúdu či preťaženiu. Zvlášť pri čerpadlách je užitočná aj ochrana proti „behu na sucho“. Správnym nastavením teda šetríte nielen na energiách, ale vďaka ochranným funkciám aj výrazne šetríte samotné čerpadlo.

Kompaktné elektro-motory s brzdou

Presuňme sa teraz do prostredia domácich dielní, ktoré sú útočiskom každého domáceho kutila a majstra. Už zďaleka neplatí, že elektromotory by boli na takéto použitie finančne nedostupné. Elektromotory do domácej dielne si môžete zadovážiť už za veľmi priaznivé ceny. Dobrým príkladom sú kompaktné elektro-motory s brzdou. Ako z ich názvu vyplýva, ich súčasťou je integrovaná elektromagnetická brzda s jednoduchým ovládaním.

Brzdové elektromotory sa hodia všade tam, kde sa vyžaduje postupné alebo okamžité zastavenie elektromotora. Kým donedávna bol tento typ elektromotorov vyhradený skôr na profesionálne použitie v priemyselných prevádzkach, teraz sú dostupné aj v nižších výkonových variantoch odstupňovaných tak, aby boli vhodné aj na použitie v rámci jednoduchých aplikácií.

Elektromotor vybo electric sklad.jpg
Foto: vyboelectric.sk

Moderný pohon pre domáce píly 

Píla na rezanie palivového dreva je stále bežnou súčasťou mnohých domácich dielní. O čosi menej sa už objavujú stolové okružné píly, ktoré sú nevyhnutné pre každého hobby aj profesionálneho stolára. V každom prípade, píla je nevyhnutnou pomôckou na spracovanie dreva a pri dnešnej dostupnosti moderných elektromotorov už príliš ani nemá zmysel uvažovať nad iným typom pohonu.

Moderné pílové elektromotory sa vyznačujú plochou konštrukciou, ktorá umožňuje nielen jednoduchú montáž k stolu, ale aj efektívne chladenie. Veľkou výhodou je tiež hriadeľ s možnosťou priameho uchytenia rezného kotúča, čím je možná jeho rýchla výmena a maximálna využiteľnosť.

Elektromotory tak nepochybne majú svoje miesto aj v domácich dielňach a dnes už ponúkajú vyvážený pomer ceny a úžitkovej hodnoty.

Informačný servis

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.