Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prechod na čistejšiu energiu si vyžiada miliardové investície
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. októbra 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Prechod na čistejšiu energiu si vyžiada miliardové investície

Ako uviedla medzinárodná právnická kancelária CMS, podľa optimistického scenára by sa investície mohli v nasledujúcom desaťročí zvýšiť až trojnásobne a do roku 2030 dosiahnuť hodnotu 28 miliárd dolárov.

Naopak, pesimistickejší scenár hovorí o investíciách v hodnote 10,4 miliardy dolárov.

Prechod na čistejšiu energiu prebieha už posledné desaťročie, ale za osemnásť mesiacov, odkedy sme uverejnili správu o prechode energetických spoločností, sa zmenil tlak na tempo týchto zmien. A snaha na zmeny sa neustále zvyšuje. Vďaka tomu má prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo zásadný význam pre firmy, ale aj pre vlády, či spotrebiteľov,“ uviedol partner a vedúci lokálneho tímu pre energetiku a infraštruktúru CMS Slovensko Michal Huťan.

Investície do ťažby

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojej správe z mája tohto roku predpovedá, že investície do ťažby ropy a zemného plynu klesnú v roku 2030 na zhruba polovicu úrovne, s ktorou sa v najbližšom desaťročí počítalo.

Podľa správy CMS sektor ropy a zemného plynu na túto výzvu reaguje. Kým v roku 2018 bol nárast investícií do energetickej transformácie firiem 2,9 %, v roku 2020 predstavoval nárast až 4,2 %.

Ekonomické oživenie

V ostatných mesiacoch zaviedli viaceré krajiny programy očkovania, ktoré môžu priniesť veľmi rýchle ekonomické oživenie.

Nevyhnutnou súčasťou zlepšenia stavu hospodárstva krajín sú udržateľné zdroje energie, ktorých využívanie by malo byť súčasťou vládnych politík. Pandémia spôsobená novým koronavírusom dáva príležitosť, aby sa krajiny transformovali na ekonomiky s nízkymi emisiami uhlíka,“ konštatoval Huťan.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.