Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fulvio Conti - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Generálny riaditeľ spoločnosti Enel Fulvio Conti. Foto: TASR/Martin Baumann
23. októbra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Pre krízu nie je využitá energetická kapacita Talianska

Finančné a ekonomické problémy eurozóny spôsobili, že energetické podniky v takých krajinách ako sú Taliansko a Španielsko majú prebytočnú kapacitu. Pre pondelkové vydanie denníka Financial Times to povedal Fulvio Conti, šéf spoločnosti Enel, ktorá je najväčšou talianskou energetickou firmou. „Kríza určite má vplyv,“ povedal Conti. „Napríklad v Taliansku máme prebytočnú kapacitu na úrovni 40 %. V Španielsku máme viac-menej rovnakú prebytočnú kapacitu,“ dodal. Talianska spoločnosť Enel vlastí španielsku energetickú firmu Endesa.

Šéf Enelu ďalej pre Financial Times uviedol, že nepredpokladá, že z krátkodobého a strednodobého hľadiska sa bridlicový plyn stane významným zdrojom dodávok pre Enel. Dôvodom je to, že by boli potrebné veľké investície. „Plyn naďalej bude významným faktorom. Na to, aby sa význam plynu zväčšil, sú však potrebné ďalšie zariadenia. Potrebné sú ďalšie plynovody,“ konštatoval Conti. „Určité existujú, ale nebude ich dostatok na to, aby sa plyn stal jedinou komoditou, takže investujeme aj do uhlia,“ poznamenal.

Skupina Enel vyprodukovala v prvej polovici roku 2012 148,7 TWh elektrickej energie, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 3 %. V samotnom Taliansku skupina vygenerovala 38,1 TWh a v zahraničí 110,3 TWh elektrickej energie. Talianska spoločnosť celkovo vyprodukovala najviac elektriny prostredníctvom tepelných elektrární (57,9 %), nasledujú obnoviteľné zdroje (28,1 %) a jadrové elektrárne (14 %).

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšiu európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Zvyšných 34 % v Slovenských elektrárňach kontroluje Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

(c) energia, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.