Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Male modularne reaktory elektrina energia vyroba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
10. novembra 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Pre budúcu výstavbu malých modulárnych reaktorov bude na Slovensku posudzovaných päť lokalít

Pre prípadnú budúcu výstavbu malých modulárnych reaktorov bude na Slovensku posudzovaných päť lokalít, areál existujúcich jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, areál tepelných elektrární v Novákoch a vo Vojanoch a areál východoslovenských oceliarní U. S. Steel. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, analyzované budú aj náklady na výstavbu a prevádzku, pripraví sa i celkový harmonogram povoľovacieho procesu a výstavby.

Slovensko sa spolu s Českom a Poľskom stalo jednou z víťazných krajín medzinárodnej súťaže Phoenix o získanie grantu pre financovanie štúdie uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov.

Cieľom projektu je odklon od spaľovania uhlia, ktorý je podporený sumou vo výške 2 mil. USD pre každú krajinu. Pri tejto príležitosti sa tento týždeň v Bratislave uskutočnil 1. workshop Projektu Phoenix, ktorý zorganizoval rezort hospodárstva, Ministerstvo zahraničných vecí USA a Slovenské elektrárne.

Dôležitosť jadrovej energie je viditeľná nielen na národnej, ale aj na medzinárodnej úrovni. Podpora jej ďalšieho rozvoja však prináša otvorené strategické otázky a dodatočné výzvy. Nové technológie, vrátane technológie malých modulárnych reaktorov, predstavujú nízkouhlíkovú alternatívu k energetike na báze uhlia a sú zrejmým ekologicky prijateľnejším riešením. Môžu významne pomôcť krajinám dosiahnuť svoje klimatické ciele,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Ako zároveň doplnila, malé modulárne reaktory nám prinášajú novú flexibilitu, čo bolo vždy výzvou pri veľkých energetických zdrojoch, a to nielen z hľadiska času a ekonómie, ale aj z hľadiska tlaku na energetickú infraštruktúru. „V tomto ohľade je žiaduce poskytnúť jasné signály a politickú podporu jadrovej energetike, aby sa rozvíjala v stabilnom a predvídateľnom prostredí týchto nových technológií,“ skonštatovala.

(1 EUR = 1,0691 USD)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.