Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ruky a eura - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ruky a euro bankovky. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
25. novembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Pravidlá trhu s elektrinou na budúci rok elektrinu umelo zdražia

Zavedenie možnosti predčasne vypovedať zmluvu uzavretú na dobu určitú vo výpovednej lehote dvoch mesiacov je nielen nezmysel, ale v konečnom dôsledku pravdepodobne povedie k zdraženiu elektriny. Prečo?

Ukotvenie výpovednej lehoty v zmluve na dobu určitú je samo o sebe logickým nezmyslom. Výpovedná lehota je nástrojom, ktorý upravuje pravidlá pre zrušenie zmluvy, ktorá sa uzatvára bez časového obmedzenia. Zmluva na dobu určitú sama vo svojej podstate presne určuje, v ktorý deň skončí jej platnosť a tento záväzný termín umožňuje nastavenie niektorých parametrov zmluvy. Ak sa k zmluvám o dodávke elektriny, ktoré sú uzatvorené na presné časové obdobie, pridá možnosť ich skoršieho vypovedania, nebudú sa v podstate žiadnym spôsobom líšiť od zmlúv uzatvorených na dobu neurčitú.

Pokiaľ ide o obchodovanie elektrickej energie, výhodou jasne určeného trvania zmluvného vzťahu je možnosť presne nastaviť parametre dodávky / nákupu, najmä pokiaľ ide o jej objem. Do koncovej ceny sa tak nemusí premietať vysoká cena rizika neočakávaného vypovedania zmluvy. Inými slovami, jasne určené trvanie zmluvy umožňuje obchodníkovi nakúpiť presné množstvo elektriny pre svojho odberateľa na stanovené obdobie.

Podľa nových pravidiel bude od roku 2012 existovať riziko, že dodávateľ nakúpi elektrickú energiu pre svojho odberateľa na zmluvne stanovené obdobie, ale potom sa stane, že odberateľ zmluvný kontrakt prehodnotí a vypovie ho predčasne. Dodávateľovi ostane nakúpená elektrina, ktorú nebude mať komu dodať a tak ju musí ponúknuť za nižšiu cenu na trh, čo mu generuje stratu. Obdobné komplikácie môžu nastať aj v opačnom vzťahu: dodávateľ pre rôzne dôvody nenakúpi dosť elektriny pre všetkých svojich klientov, s ktorými je v zmluvnom vzťahu na dobu určitú, a tak sa rozhodne, že niektorým z nich v rámci optimalizácie portfólia jednoducho vypovie zmluvu. Problémy takejto povahy môžu nastať aj vo vzťahu výrobca elektriny – obchodník: Výrobca „B“ ponúkne obchodníkovi komoditu lacnejšie, obchodník sa preto prirodzene rozhodne vypovedať opciu, ktorú už predtým uzatvoril s konkurenčným výrobcom „A“.

Dôsledok? Nevyhnutnosť oceňovať riziko neočakávaného vypovedania zmlúv uzatvorených na dobu určitú. V praktickej rovine zdraženie komodity (elektrickej energie) rádovo o 10 percent. Pre jedno nezmyselné ustanovenie, ktoré sa do „malej novely“ dostalo nejakým záhadným spôsobom až po skončení medzirezortného pripomienkového konania.

Nezodpovedanou otázkou ostáva, v koho záujme je takýto nezmysel. Nech už ide o kohokoľvek, vie veľmi efektívne lobovať…

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.