Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lany solarnych panelov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ steel & silicon (licencia Creative Commons)
19. júla 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Pravda: SSE mala dať zelenú nedokončenému solárnemu parku pri Brezne

Slnečné elektrárne, ktoré chceli predávať elektrinu za asi 7-násobok ceny klasickej elektriny, museli mať hotové kolaudačné rozhodnutie a testy pred 1. júlom tohto roku. Vtedy začali platiť obmedzenia, vďaka ktorým by už park s kolaudáciou a funkčnými skúškami po tomto termíne nemohol predávať elektrinu za zvýhodnenú cenu.

„V danom prípade boli funkčné skúšky úspešne vykonané, rezervovaná kapacita nebola prekročená a investorovi bol vystavený protokol o úspešnom vykonaní funkčných skúšok,“ povedala pre Pravdu hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky (SSE) Jana Bolibruchová. Hoci sa Pravde nepodarilo získať vyjadrenie primátora Brezna, ktorý podpísal kolaudačné rozhodnutie, prípad má už prešetrovať regulačný úrad.

Pochybenie pološtátnej SSE už podľa denníka priznalo aj Ministerstvo hospodárstva. Jeho manažéri však nemajú vo firme rozhodovacie kompetencie. „Na základe týchto zistení môže však rezort hospodárstva iniciovať sériu opatrení, ktoré zamedzia takémuto nezodpovednému manažérskemu prístupu zo strany zahraničných investorov,“ informoval hovorca rezortu Róbert Merva.

SSE – Distribúcia: Konečné slovo má Stavebný úrad

V nadväznosti na medializované správy vydala SSE – Distribúcia 21. júla detailnejšie stanovisko k problematike. Argumentuje svojou povinnosťou zo zákona prednostne pripájať do distribučnej siete obnoviteľné zdroje. V tejto súvislosti sa na začiatku distribučná spoločnosť vyjadruje k tomu, či sa v danej lokalite dá pripojiť do siete obnoviteľný zdroj s požadovaným inštalovaným výkonom. Neskôr distribučná spoločnosť vykonáva tzv. funkčnú skúšku, ktorá má preukázať schopnosť dodávať energiu z daného zdroja s konkrétnym inštalovaným výkonom do siete.

„Zodpovednosť SSE-Distribúcia vykonávať funkčné skúšky, ktoré predstavujú len jednu časť v rámci procesu, je obmedzená. Kolaudačné rozhodnutie vydáva kompetentný stavebný úrad po vykonaní funkčných skúšok,“ uviedla spoločnosť vo svojom stanovisku.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.