Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Praha a Washington dnes podpíšu dohodu o jadrovej energetike

Český minister priemyslu a obchodu Martin Kocourek má dnes podpísať deklaráciu o jadrovej spolupráci s americkým ministrom obchodu Garym Lockom. Záujem krajín je obojstranný. Česko je pre Washington zaujímavé najmä v súvislosti s lukratívnou dostavbou atómovej elektrárne Temelín, o ktorú sa uchádza aj firma Westinghouse z USA.

Obidve krajiny chcú tiež posilniť aj vzájomný obchodný dialóg, najmä výmenu tovarov a investícií.

Znalosti Česka v oblasti atómovej energie by sa mohli USA vyplatiť. Česi majú k dispozícii odborníkov, ktorí majú skúsenosti s výstavbou jadrových elektrární. Washington totiž v súčasnosti uvažuje o renesancii jadrovej energetiky. Vláda v nej vidí jednu z ciest ako znížiť svoju závislosť na fosílnych palivách a dovoze ropy. Prezident Barack Obama vo februári podporil výstavbu prvej novej jadrovej elektrárne v USA po 30 rokoch.

Česko-americký obchodný dialóg chce docieliť predovšetkým väčšiu intenzitu a hĺbku vzájomného obchodu. Po jeho zahájení začnú v utorok vo Washingtone prvé rozhovory medzi zástupcom ministra priemyslu a obchodu Milanom Hovorkom a jeho americkým kolegom Juanom Verdem. Zamerajú sa predovšetkým na výskum a vývoj, informačné technológie a energiu.

Podľa údajov Ministerstva priemyslu a obchodu ČR sú USA 14. najväčším obchodným partnerom Českej republiky a 13. najväčším exportným trhom. Na celkovom zahraničnom obchode Česka sa Spojené štáty podieľajú zhruba 3 %. USA sú tak 9. najväčším priamym zahraničným investorom v Česku.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.