Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Žiarovky - trs žiaroviek
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / jm3 (licencia Creative Commons)
30. augusta 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Pozajtra sa v EÚ prestanú vyrábať 60 W žiarovky

Pozajtra (1.9.) sa musí v členských krajinách EÚ zastaviť výroba klasických žiaroviek, ktorých príkon je 60 W alebo viac. Začne druhá etapa programu, ktorého cieľom je postupné vyradenie žiaroviek zo skladby elektro-spotrebičov v členských krajinách EÚ. Iniciatíva začala pred rokom zákazom výroby klasických žiaroviek s príkonom 100 W a viac.

O dva dni sa tak v EÚ prestanú vyrábať žiarovky, ktoré sú v domácnostiach najpoužívanejšie.

Na budúci rok sa zastaví výroba 40 W žiaroviek. V roku 2012 sa v EU nebudú môcť vyrábať a naviac už ani predávať žiadne klasické žiarovky s príkonom väčším ako 10 W. Od roku 2016 sa prestane vyrábať aj väčšina typov halogénových žiaroviek. Skladové zásoby, ktoré budú existovať v daných časoch, bude možné dopredať.

Európska komisia rozhodla o postupnom vyraďovaní žiaroviek pre ich malú mieru energetickej efektívnosti. Na tvorbu svetla využívajú rádovo len 5 % spotrebovanej energie, zvyšok predstavujú straty vo forme produkcie tepla.

Energeticky úspornejšie žiarivky premieňajú na svetlo asi 25 % príkonu. Pritom ich úspory energie sú v porovnaní s klasickými žiarovkami asi 75 %. Pre ilustráciu, ak by všetky klasické žiarovky v Nemecku vymenili za efektívnejšie, v krajine by sa znížila produkcia emisií CO2 o 4 mil. ton ročne.

Od septembra musia výrobcovia svetelných zdrojov na obaloch uvádzať ich spotrebu, životnosť a ďalšie údaje. Životnosť žiariviek závisí od ich kvality a pohybuje sa v rozpätí 1,5 – 15 tis. hodín svietenia. Časté vypínanie a zapínanie ju skracuje. Pre porovnanie, životnosť klasickej žiarovky je okolo tisíc hodín.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.