Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Povstalci údajne chcú rokovať s Kyjevom o uhlí a energetike

„Nejde o žiadne politické diskusie, len o konzultácie o režime v zimnom období,“ upozornil Purgin, ktorý je v doneckej povstaleckej vláde vicepremiérom. Rokovanie sa podľa neho má uskutočniť na platforme tzv. kontaktnej skupiny, ktorá začiatkom septembra dohodla v bieloruskom Minsku prímerie. Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan na Purginovo prehlásenie reagoval oznámením, že o žiadnom rokovaní nič nevie.

Donbas, ktorého časť kontrolujú separatisti, je hlavnou ukrajinskou ťažobnou oblasťou a tamojšie uhlie je strategickou surovinou pre export aj pre dovoz ukrajinských tepelných elektrární. Veľa baní kvôli vojne nie je v prevádzke, iné sú na území obsadenom vzbúrencami. „Kyjev potrebuje naše uhlie,“ povedal AFP Purgin.

Rokovanie sa má podľa neho zaoberať aj dodávkou elektriny. Niekoľko elektrární, ktoré sú v zóne kontrolovanej separatistami, dodáva elektrinu do ukrajinského vnútrozemia, rovnako je tomu aj naopak.

Kvôli cenovým sporom a neuhradeným účtom Rusko v lete zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. Z obavy pred kritickou zimou sa ukrajinská vláda rozhodla uzatvoriť kontrakt na dovoz čierneho uhlia z Juhoafrickej republiky. Prvá dodávka na Ukrajinu má doraziť v októbri.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.