Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. mája 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Povinný cieľ pre OZE v doprave by mal po roku 2020 skončiť

O tom, že Európska komisia po roku 2020 nepočíta s novým cieľom pre podiel obnoviteľných zdrojov v doprave, informoval včera portál EurActiv na základe vyjadrenia šéfky riaditeľstva EK pre OZE a energetickú efektívnosť.

Návrh novely smernice má EK predložiť koncom tohto roka aj cieľmi pre rok 2030. Podľa súčasnej úpravy z roku 2008 má každý členský štát povinnosť dosiahnuť do konca tejto dekády 10-percentný podiel OZE v doprave. To tohto podielu sa započítavajú biopalivá, ale tiež alternatívne pohony ako elektromobilita.

Najviac kritizovaným je využívanie biopalív takzvanej prvej generácie, ktoré sa vyrábajú z poľnohospodárskych plodín. Vytláčajú ich pestovanie na potravinárske účely a vedú k odlesňovaniu, najmä v rozvojových krajinách, čím môžu mať na klímu a životné prostredie horší vplyv na spaľovanie fosílnych palív.

Podľa ekológov však budúca legislatíva môže aj bez špecifického cieľa stále obsahovať požiadavky na primiešavanie určitého množstva biopalív do nafty či benzínu. Takýto návrh voči výrobcom pohonných hmôt sa totiž objavil v rámci verejnej konzultácie, ktorá bola spustená vlani v novembri. Povinné primiešavanie by niektorí výrobcovia palív privítali – zaistili by to podľa nich stabilitu ďalšieho rozvoja tohto sektora.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.