Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Porucha plynovod plyn eustream
Foto: ilustračné, GettyImages
18. apríla 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Povinné zásoby plynu by podľa rezortu hospodárstva boli pre dodávateľov energií enormnou záťažou

Ministerstvo hospodárstva SR nesúhlasí so zavádzaním povinných zásob plynu navrhovaných stranou Sloboda a Solidarita (SaS). Rezort tak reagoval na konanie bývalého štátneho tajomníka ministerstva Karola Galeka. Ten na rokovanie Národnej rady SR predložil novely energetických zákonov, ktorých obsahom je práve povinné skladovanie plynu v zásobníkoch.

Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré sa snaží chrániť podnikateľské prostredie, považuje takúto záťaž pre dodávateľov energií za enormnú,“ konštatuje v stanovisku.

Zároveň pripomína, že zvýšené náklady by sa pretavili iba do zvýšenia cien energií, čo je podľa neho v tejto situácii jednoznačne kontraproduktívne. Rezort liberálom odkázal, aby tvrdohlavo nepresadzovali opatrenia, ktoré už dnes nemajú svoje opodstatnenie.

Bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva predložil na rokovanie parlamentu novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach ako aj novelu zákona o energetike. Podľa nich by mal každý dodávateľ plynu povinnosť uskladniť v zásobníkoch plynu na vymedzenom území množstvo plynu, vypočítané ako súčin jeho trhového podielu za predchádzajúci rok a celkovej skladovacej povinnosti.

Galek už tak nechce čakať na vládnu novelu zákona o energetike, ktorá bola v parlamente viackrát na žiadosť súčasného ministra hospodárstva Karla Hirmana preložená na ďalšie rokovanie, a z ktorej vypadla pre dodávateľov plynu povinnosť uskladňovať určité množstvo plynu v zásobníkoch.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.