Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
dotácie obnovitelne zdroje energii domácnosti ziadosti pomoc
Foto: ilustračné, GettyImages
1. júla 2020 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Poukážky na fotovoltické panely získalo prvých 478 domácností, žiadosti je možné naďalej podávať

Prvých 478 vydaných poukážok Slovenská inovačná a energetická agentúra zasiela v týchto dňoch domácnostiam. Inovovaný zásobníkový systém umožňuje prijímať viac žiadostí, ku ktorým budú postupne vydávané poukážky na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie,“ dodal Jurikovič.

Slovenská inovačná a energetická agentúra na poukážky pre fotovoltické panely v aktuálnom období do 1. decembra 2020 vyčlenila 1,5 milióna eur. Poukážky vydané v posledný júnový deň tohto roka pre 478 zariadení majú hodnotu 697-tisíc eur. Ďalšie žiadosti o príspevok na panely je možné podávať naďalej do naplnenia zásobníka.

Podávanie žiadostí

Aktuálne môžu domácnosti podávať žiadosti aj o príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory a kotly na biomasu. „Poradie žiadostí v zásobníkoch je známe ihneď po ich podaní. Podľa toho môže domácnosť zistiť, či jej poukážka bude vydaná v nasledujúci deň po podaní žiadosti, alebo až neskôr,“ dodal Jurikovič.

Kým žiadosť čaká na vydanie poukážky, môže si domácnosť sama zmeniť typ zariadenia a opraviť väčšinu chýb, pričom si zachová poradie v zásobníku.

Ak je podávanie žiadostí otvorené a domácnosť zistí, že v lehote nestihne zariadenie nainštalovať alebo uviedla miesto inštalácie nesprávne, môže pôvodnú žiadosť zaradenú v zásobníku sama zrušiť a registrovať novú,“ doplnil Jurikovič.

Zrealizované inštalácie

V súčasnosti už z projektu Zelená domácnostiam II podporili viac ako 7 200 zrealizovaných inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Suma doteraz preplatených poukážok je viac ako 14 miliónov eur. Celkom je na podporu inštalácií vyčlenených 37 miliónov eur.

Národný projekt Zelená domácnostiam II má prispieť predovšetkým k plneniu tých ukazovateľov Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré sa týkajú zvýšenia inštalovaného výkonu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.