Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
grid and wind turbines
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/the russians are here (licencia creative commons)
19. januára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Potenciál OZE narastá

Efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie prináša podľa odborníkov dva kľúčové problémy. Sú nimi nákladová konkurencieschopnosť v porovnaní s fosílnymi palivami, rozvoj a podpora technologických inovácií.

Potenciál OZE sa však podľa viacerých neustále zvyšuje. „Pred desiatimi rokmi sme prestali hovoriť o produkcii energie v kilowattoch a začali sme hovoriť o megawattoch. Vtedy si mnohí mysleli, že sme blázni a že taká situácia je nereálna. Pozrite sa ale na OZE dnes. V súčasnej dobe už hovoríme nie o megawattoch, ale o kapacite 35-40 GW, “ povedal Andrew Beebe zo spoločnosti Suntech, ktorá je najväčším svetovým výrobcom solárnych panelov. Podľa neho by OZE mohli čiastočne nahradiť tradičné zdroje ako ropu a zemný plyn.

Postavenie obnoviteľných zdrojov v dnešnom globálnom energetickom mixe by sa malo podľa Bena Kortlanga, partnera Kleiner Perkins Caufielda & Byers, čoskoro zmeniť. Avšak iba v prípade, pokiaľ sa zachová súčasné tempo rozvoja.

„Obnoviteľné zdroje však rastú závratným tempom a predbiehajú energetické technológie,“ varovala Kathy P. Pepper, viceprezidentka spoločnosti ExxonMobil pre Stredný východ a Rusko. „Ich prínos je preto malý, iba na úrovni 5 %. Potrebujeme preto vhodne zvolený mix energetických zdrojov – fosílne palivá, jadrové a obnoviteľné zdroje energie,“ dodala.

„Potenciál rozvoja obnoviteľných zdrojov je skutočne veľký, no musíme zabezpečiť, aby elektrické rozvodné siete boli schopné prijímať taký prílev energie. Potrebujeme virtuálne elektrárne, ktoré by dodávali energiu do siete a samozrejmosťou by sa mali stať aj „inteligentné“ merače,“ uzavrel diskusiu Jan Mrosik, generálny riaditeľ Siemens Infrastructure & Cities Division Smart Grid.

(c) energia

The World Future Energy Summit 2012 prebieha 16. – 19. januára 2012 v Národnom výstavisku v Abu Dhabi (ADNEC).

Mediálnym partnerom svetového kongresu World Future Energy Summit 2012 je i slovenský portál energia.sk.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.