Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň - istock
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
26. októbra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Post-fukušimská jadrová resuscitácia?

Odpovedí je hneď niekoľko: pokračovanie tendrov na výstavbu nových zdrojov (Česko, Slovinsko), pokračovanie dostavby 3. a 4. bloku v Mochovciach či deklarovanie vlád viacerých krajín o počítaní s jadrom do budúcnosti, vrátane vyhlásenia nového premiéra v postihnutom Japonsku o nutnosti využívania energie z jadra aj v strednodobom hľadisku.

Najjasnejšie signály však prišli v týchto dňoch. Ide o obchodnú diskusiu o dostavbe jadrovej elektrárne v Temelíne u českých susedov. Samozrejme, intenzívnejšie mediálne pokrytie súperenia troch konzorcií, ktoré sa do českého tendra prihlásili, je iba prirodzené v čase pražského jadrového veľtrhu Atomex.

Na pozadí pražského Atomex-u sa však udialo niečo, čo nemá v obchodnej histórii ruského Rosatomu precedens. Koncern podpísal sériu zmlúv o spolupráci s českými firmami, ktoré podnikajú v oblasti energetického jadrového strojárenstva.

Obratom o 180 stupňov je prístup Rosatomu k zahraničným partnerom. V minulosti, keď chcel koncern mať partnera za hranicami Ruska, jednoducho ho odkúpil. Prvá väčšia transakcia, ktorá sa v minulosti nezdarila, bol zámer o vstup Rosatomu do českého koncernu Škoda JS. Teraz je „Škodovka“ po novom zmluvným partnerom, podobne ako i 14 ďalších českých firiem, s ktorými Rosatom podpísal partnerskú dohodu a dokonca im v prípade výhry v temelínskom tendri prisľúbil viac ako dvojtretinový objem z dodávok komponentov.

Podľa informácií z ruskej tlače, cieľom Rosatomu je sprístupniť si technické a konštrukčné kapacity českých firiem, ktoré majú skúsenosť s ruským jadrovým dizajnom, aby od nich v budúcnosti dokázal nakupovať potrebné komponenty v objeme, ktorý sa rovná vybaveniu piatich nových jadrových zdrojov za rok.

To svedčí o jednom: Obchodný apetít ruskému koncernu zjavne nechýba, čo môže výhľadovo znamenať nielen skorú dostavbu Temelína, ale i budovanie nových elektrární v ďalších krajinách. A to je scenár, ktorý pravdepodobne nenechá zaspať „na vavrínoch“ ani francúzsku Arevu či americký Westinghouse, ktorý v ostatnom čase prešiel do japonskej skupiny Toshiba.

Takzvaná jadrová renesancia by preto po Fukušime nemusela skončiť; sedem mesiacov po nehode sa totiž objavujú náznaky postupnej jadrovej resuscitácie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.