Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Javys jadrova vyradovacia spolocnost.jpg
Foto: ilustračné, www.javys.sk
3. januára 2024 Jadrová energia od Energia.skSITA

Posledný transport spracovaného talianskeho rádioaktívneho odpadu odviezli späť do Talianska

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) vypravila z Jaslovských Bohuníc späť do Talianska štvrtý, posledný transport finálnych produktov zo spracovania rádioaktívneho odpadu talianskej spoločnosti SOGIN. Všetky štyri transporty sa uskutočnili počas decembra 2023. Informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Spoločnosť JAVYS spracovala pre taliansku spoločnosť SOGIN 848 ton spevnených vysýtených sorbentov a rádioaktívnych kalov (ra-kaly), pričom finálny produkt predstavujú výlisky zmesi popola zo spaľovania rádioaktívneho odpadu a kovovej drviny.

Do krajiny pôvodu bola počas štyroch prepráv finálnych produktov vyvezená rovnaká aktivita ako bola dovezená v rádioaktívnom odpade určenom na spracovanie tak, ako to určuje platná legislatíva,“ dodala Žiaková.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a rádioaktívnymi materiálmi neznámeho pôvodu v rámci územia SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.