Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
15. decembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Poslanci schválili novelu zákona o OZE

Návrh novely zákona o podpore OZE a vysokoúčinnej kombinovanej výroby dnes schválil parlament. Návrh zákona, ktorý predložil poslanec Ľudovít Jurčík (SaS), sa najviac dotkne fotovoltaiky. Nárok na štátnu podporu sa obmedzí len pre solárne zariadenia na strechách alebo obvodových stenách budov s inštalovaným výkonom do 100 kW.

„Účelom návrhu zákona je najmä zníženie podpory výroby elektriny zo solárnych zdrojov, nakoľko sa podpora podľa návrhu zákona bude poskytovať len na zariadenia s inštalovaným výkonom do 100 kW,“ píše sa v predkladacej správe.

Sprísnia sa aj podmienky pri modernizácii s cieľom odradiť špekulatívnych investorov. Zákon spresňuje podmienky rekonštrukcie a modernizácie existujúcich výrobných zariadení. Stanovujú sa tak náklady výrobcu elektriny použité na rekonštrukciu a modernizáciu zariadenia na viac ako 50 % celkových investičných nákladov.

„Návrh zákona mení aj poskytovanie investičnej pomoci vo vzťahu k podpore podľa zákona tak, že ak už bola poskytnutá akákoľvek investičná pomoc zo štátneho rozpočtu pri výstavbe zariadenia na výrobu elektriny, nebude možné ďalšiu podporu poskytnúť,“ dodáva sa v materiáli. S poslaneckým návrhom súhlasí aj Ministerstvo hospodárstva SR. Podľa rezortu je legislatíva plne v súľade s energetickou politikou Slovenska.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.