Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
poslanci NRSR - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pokračovanie 4. schôdze Národnej rady SR (NR SR) 27. júla 2012 v Bratislave. FOTO TASR - Štefan Puškáš
27. júla 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Poslanci odložili hlasovanie o treťom energetickom balíčku

Poslanci za stranu SaS Martin Chren a Juraj Miškov podali k regulačnému zákonu pozmeňujúci návrh. Opoziční poslanci chcú zmeniť spôsob voľby šéfa regulačného úradu. Podľa novely zákona by mal šéfa regulačného úradu menovať prezident SR len na návrh vlády. Poslanci Chren a Miškov však chcú, aby predsedu regulačného úradu menoval prezident SR z dvoch kandidátov nominovaných vládou a parlamentom. Podľa Chrena by sa mala v regulačnom zákone taktiež spresniť definícia energetickej chudoby. „Energetická chudoba by sa nemala definovať cez podiel výdavkov na energie,“ povedal Chren.

Slovensko malo zapracovať tretí balíček do marca minulého roka. Po zavedení tretieho energetického liberalizačného balíčka by si mali polepšiť najmä odberatelia energií. Podľa nového zákona o energetike budú môcť napríklad odberatelia zmeniť dodávateľa elektrickej energie alebo zemného plynu v priebehu troch týždňov a bez poplatkov. Po prijatí návrhu energetického zákona by mal mať odberateľ elektriny a plynu z kategórie domácnosti taktiež právo odstúpiť od zmluvy počas takzvanej lehoty na rozmyslenie v dĺžke štrnástich pracovných dní odo dňa uzavretia zmluvy.

Novým zákonom by sa tiež mala zaviesť nová definícia pojmu zraniteľný odberateľ elektriny. Spotrebitelia by mali mať po implementácii energetického balíčka právo dostať od svojho pôvodného dodávateľa konečné vyúčtovanie do štyroch týždňov po zmene dodávateľa, či právo na zrozumiteľné údaje o svojej spotrebe a cene elektriny a plynu. Nové energetické zákony tiež upravujú právo odberateľa elektriny a plynu vypovedať zmluvu so svojím dodávateľom v prípade zmeny ceny za dodávku elektriny a plynu alebo iných zmluvných podmienok.

Návrhy energetických zákonov taktiež obsahujú nový režim možností, ako oddeliť výrobné činnosti a dodávateľské činnosti od prevádzky prenosovej sústavy alebo prevádzky prepravnej siete. Oddelenie výroby a dodávky elektriny od prenosovej sústavy sa bude podľa návrhu realizovať prostredníctvom modelu úplného oddelenia vlastníctva. Oddelenie výroby a dodávky plynu od prepravnej siete by sa malo podľa novely energetického zákona uskutočniť prostredníctvom modelu úplného oddelenia vlastníctva (OU). Vláda SR bude mať ešte možnosť do 1. decembra tohto roku rozhodnúť o zmene modelu oddelenia výroby a dodávky plynu od prepravnej siete, a to buď využitím modelu vytvorenia nezávislého prevádzkovateľa siete (ISO) alebo modelu zriadenie nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete (ITO).

Návrhom zákona o regulácii v sieťových odvetviach by sa mala zabezpečiť vyššia nezávislosť regulačného úradu a jeho právomocí v oblasti určovania regulovaných cien, ako aj kontrolnej činnosti v regulovaných subjektoch. Návrh regulačného zákona podstatne rozširuje právomoci regulačného úradu v oblasti dohľadu nad regulovanými subjektmi. Navrhovanými právomocami úradu sa má zamedziť prípadným netransparentným finančným transakciám, ktoré bránia rozvoju konkurencie na trhu a diskriminujú iných účastníkov trhu s elektrinou a plynom. „Cieľom návrhu je vytvoriť podmienky, aby Úrad pre reguláciu sieťových odvetví mal dostatočné nástroje na preverenie nákladovej štruktúry regulovaných subjektov za účelom nastavenia spravodlivej regulácie a zníženia sieťových poplatkov,“ píše sa v návrhu zákona.

Pravidlá obsiahnuté v právnych aktoch tretieho energetického balíčka, ktorý vznikol na pôde Európskej únie, sú zamerané najmä na podporu liberalizácie trhu s elektrinou a plynom, na zlepšenie práv spotrebiteľov, či na posilnenie právomocí a nezávislosti regulačných orgánov. Energetický balíček obsahuje aj ustanovenia o vytvorení nezávislej inštitúcie, európskej Agentúry pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky, ktorej hlavnou úlohou bude vytvárať rámec pre spoluprácu regulačných orgánov členských štátov Európskej únie.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.