Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
europska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ tiseb (licencia Creative Commons)
19. apríla 2012 Ostatné od Energia.skTASR

Poslanci EP odmietajú daňovú neutralitu pri zdaňovaní energetických produktov

Nezáväzné stanovisko EP, ktoré poslanci schválili pomerom hlasov 374 za, 217 proti, 73 sa zdržalo hlasovania, predstavuje odporúčanie Rade EÚ, ktorá musí o akejkoľvek zmene týkajúcej sa zdanenia rozhodnúť jednomyseľne. Spravodajkyňa EP k tomuto návrhu, luxemburská poslankyňa Astrid Lullingová, uviedla, že daňová neutralita by viedla k zvýšeniu cien nafty.

Európska komisia navrhuje rozdeliť energetické dane na dve časti. Prvá by bola naviazaná na emisie CO2, druhá zas na energetický obsah výrobkov. Cieľom je pomôcť EÚ v boji proti klimatickým zmenám, podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie, zavádzanie technologických zmien a posilnenie investícií do zelenej ekonomiky.

Členské štáty EÚ by podľa europoslancov mohli uplatňovať znížené alebo nulové sadzby daní na aktivity v niektorých oblastiach ako napríklad poľnohospodárstvo a lesníctvo, avšak len v prípade, ak by sa takáto politika naviazala na opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti v týchto sektoroch, uvádza sa v dnešnom uznesení.

Podľa europoslancov by oslobodenie od dane alebo jej zníženie v prospech domácností a dobročinných organizácií malo byť v dlhšom časovom horizonte postupne odstránené. Členské štáty by tiež mali zaistiť, aby sa zdanenie CO2 nevzťahovalo na priemyslové odvetvia, ktoré už spadajú do systému EÚ na obchodovanie s emisiami. Odvetvia nespadajúce do tohto systému by zároveň nemali byť penalizované oproti odvetviam, ktoré sú jeho súčasťou.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.