Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
polsko elektrarne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ iagoarchangel (licencia Creative Commons)
26. augusta 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Poľsko: Uhoľné elektrárne majú dostať miliónový balík emisných povoleniek

Poľská vláda chce prideliť elektrárňam povolenky na produkciu približne 33,6 mil. ton emisií CO2 ročne, informuje portál EurActiv.com. Podľa Marka Johnstona z WWF, podobný objem emisií vyprodukuje ročne celé Slovensko alebo Nórsko. „Ak sa poľské plány uskutočnia, miliardy eur vo forme dotácií poputujú do rúk nových elektrární, čím sa uhlie zafixuje v energetickom mixe krajiny na ďalšie desaťročia,“ dodal Johnston. Podľa neho má EÚ zosúlaďovať uhlíkovo náročnú ekonomiku s emisnými cieľmi EÚ od začiatku.

Európska komisia v decembri 2008 prijala rozhodnutie, že od roku 2013 majú všetky európske elektrárne povinnosť platiť za emisné povolenky. Poľsko a ďalšie nové členské štáty sa postavili proti rozhodnutiu s odôvodnením, že to bolo príliš nákladné. Výmenou za súhlas si Poľsko vybojovalo ústupok, podľa ktorého môže aj v roku 2013 vydať až 70% povoleniek zadarmo. Výnimku dostali i elektrárne, ktoré boli „fyzicky iniciované“ do konca roka 2008, teda vo výstavbe.

Poľská vláda sa usiluje o interpretáciu „fyzicky iniciované“ tak, aby do definície spadali aj elektrárne, ktoré boli v roku 2008 len vo fáze prípravy. Ak sa to podarí, v krajine môžu vyrásť elektrárne s výkonom 15 tis. MW, čo je výkon viac než desiatich jadrových elektrární, informuje ďalej EurActiv. V súčasnosti sa pod pojmom rozumie stav, kedy je pripravená geologická dokumentácia a územie je pripravené na stavbu.

Európska komisárka pre klimatické zmeny Connie Hedegaard sa však situácie neobáva. Rozhodnutie musí podrobne preskúmať ešte ďalších 26 členských štátov, uzatvára EurActiv.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.